KonjicKultura

11. jula u Konjicu: Izložba akademskog umjetnika Adisa Lukača “Šahid-Svjedok”

Na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici, Narodni univerzitet Konjic će u utorak 11. jula 2023. godine s početkom u 20 sati, predstaviti izložbu “Šahid-Svjedok”  bosanskohercegovačkog umjetnika, akademskog skulptora i slikara Adisa Lukača, pod nazivom “Šahid-Svjedok”.

Postavka “Šahid-Svjedok” sastoji se od slika, crteža i skulptura (18 radova) koja se temelji na temi genocida u Srebrenici te se fokusira na motiv zbijega kao fragment i simbol užasa i traume koju je proizveo i koju još proizvodi eho tog tragičnog događaja.

Povodom izložbe koja je publici premijerno predstavljena 19. jula 2021. u sarajevskoj Vijećnici, umjetnik Adis Lukač kazao je kako se nakon isčitavanja građe, svjedočanstava o genocidu u Srebrenici, odlučio za portret kao motiv koji je na najbolji način odgovorio njegovoj zamisli.

Upravo portret najvjernije opisuje ZBIJEG i patnju  ljudi koji su preživjeli strijeljanja te pronašli svoj put preko puta smrti.

“Umjetnost je najtrajniji element koji može da održi kolektivno sjećanje. Ono što je najbitnije, poruka ove izložbe apsolutno nije upućivanje na negativno, nego je traženje i vraćanje pozitivnog”, kazao je Lukač, navodeći kako se izložba bavi svjedocima te u isto vrijeme postaje svjedokom.

“S obzirom na važnost teme jako je bitno da se kroz različite umjetničke forme ostavljaju tragovi koji će na svoj način biti faktor očuvanja kolektivnog sjećanja. Analizom dokumenata i pisanih tragova kao i video i audio svjedočenjima, nekoliko godina stvarale su se skice koje se razvijaju u konačne radove kroz različite medije kako bi zaokružili cjelinu izložbe” – zapisao je Lukač o izložbi.

Autor je također, u  popratnom tekstu o izložbi, zapisao da je korist postavke višestruka jer će suštinski temu predstaviti kroz, ne samo historijski aspekt, već i kroz umjetnički koji svojom snagom može imati i veći uticaj na publiku te cjelokupnu javnost.

“Ako znamo da je holokaust bio tema mnogim umjetnicima kroz različite forme, što je kao rezultat imalo jednu veliku riznicu nepobitne vrijednosti koja ukazuje na veliko civilizacijsko stradanje, tako na tom kursu svjetske trase bitnih pečata kao dokaza o stradanjima i priča o Srebrenici će i kroz ovu izložbu dobiti svoje mjesto ukazivanja te opomene da se nikada ne ponovi. Naziv izložbe upućuje na činjenicu i značaj svjedočenja preživjelih i nas samih na koje su ta svjedočanstva prenesena kako bi se osigurao siguran put istine! I ova izložba je jedan takav svjedok istine-genocida” – napisao je Adis Lukač.

Govoreći o motivima i porukama koje izložba sadrži, predsjednik BZK Preporod prof. dr. Sanjin Kodrić istaknuo je značaj kulture i umjetnosti kao medija koji spaja ljude i širi spoznaje, te doprinosi kulturi sjećanja i kulturi pamćenja.

“Ne smijemo traumatična zbivanja naše prošlosti prepustiti isključivo sjećanju pojedinaca. Ukoliko to uradimo ta će sjećanja izblijediti s biološkim odlaskom individua koje pamte genocid i osjećaju ga svakim djelićem vlastitog bića”, kazao je Kodrić.

Istovremeno,naglasio je  važnost puta od individualnog sjećanja, do kulture kolektivnog pamćenja kao trajne kategorije koja jamči da će genocid u Srebrenici biti sačuvan „kao opomena, kao sjećanje i kao svjedočenje svakog od nas“.

federalna.ba

Slični članci

Back to top button