BiHBiznisDruštvoSvijetVijestiZanimljivosti

Digitalne vještine: Most između obrazovnih institucija i privrede

Zahvaljujući digitalizaciji danas npr. proizvođač automobila može da ima pristup svakom automobilu, radeći nadogradnju na isti način kako se radi na mobilnim telefonima. Digitalizacija pruža izvanredne prilike i za obrazovne ustanove i industriju, olakšavajući prenos relevantnih znanja i vještina direktno iz učionica u radna okruženja.

U tome im pomaže stručna praksa u kompanijama iz lokalne zajednice, entuzijastičan menadžment i partneri poput GIZ-a, koji kroz projekte omogućava usavršavanja stručnih kadrova i općenito procese digitalne transformacije

…………….

Digitalizacija i inovacije trebaju da postanu dio obaveznog kurikuluma trenutnih nastavnih planova i programa u BiH kako bi se nove generacije pripremile za poslove u digitalnom dobu, zaključak je konferencije „Priprema za budućnost – digitalne vještine“, koju su u Sarajevu organizovali Austrijska agencija za obrazovanje i internacionalizaciju (OEAD), GIZ BiH i Ambasada Švicarske u saradnji sa  Ministarstvom civilnih poslova BiH.

Ovogodišnja konferencija nije bila samo skup stručnjaka, predstavnika akademske zajednice i donositelja odluka, već prilika za zajedničko stvaranje vizije obrazovanja koje će iznjedriti generacije spremne za izazove koje donosi brza evolucija tehnologije.

Kako su istakli iz Austrijske agencije za obrazovanje i internacionalizaciju (OEAD) godišnja konferencija stručnog obrazovanja je događaj koji omogućava zainteresovanim stranama iz svih sistema stručnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini da razmijene ideje i istaknu najbolje prakse kako u BiH tako i unutar EU. Fokus ovogodišnje konferencije u okviru „Evropske godine vještina“, bio je na uticaju digitalizacije na privredu, tržište rada, a samim tim i na obrazovne sisteme u BiH. Istaknuto je da je jako važno razgovarati o važnosti stručnog obrazovanja i obuke u Bosni i Hercegovini 2021-2030 na osnovu preporuka iz Rige.

Na konferenciji su predstavljeni i primjeri dobre prakse u privatnom i u javnom sektoru sa fokusom na buduće prioritete u oblasti digitalizacije u srednjem stručnom obrazovanju.

Govoreći o značaju digitalizacije za privatni sektor, Elmir Talić, predstavnik kompanije Porsche BiH je istakao da u svakom sektoru u kompaniji imaju osobu koja krči put i uči druge digitalnim vještinama. Talić je govorio o mogućnostima dijagnostike automobila na daljinu i tome kako u ovoj kompaniji ekspert iz Sarajeva ima pristup automobilu u Bihaću. No, digitalizacija je otišla i korak dalje, te danas proizvođač može da ima pristup svakom automobilu, radeći nadogradnju na način na koji se radi update na mobilnim telefonima.

Pružatelji usluga stručnog obrazovanja i obuke trebaju aktivno sarađivati s kompanijama kako bi razumjeli specifične zahtjeve i trendove u njihovim industrijama. Ovakva saradnja omogućava prilagodljivost kurikuluma, osigurava da se učenici obučavaju relevantnim vještinama povećavajući mogućnost  zapošljavanja nakon završetka obrazovanja.

Slični članci

Back to top button