HercegovinaVijesti

VIDEO/ U Kantonalnoj bolnici ”Dr Safet Mujić” u Mostaru od danas dostupan bezbolan porođaj

foto: BHRT

I u Kantonalnoj bolnici Doktor Safet Mujić u Mostaru od danas će biti dostupan bezbolan porođaj uz anesteziju. Porodilje u Hercegovačkoneretvanskom kantonu čekale su da im se omogući ovaj zahvat dugi niz godina, jer nijedna od tri kantonalne bolnice nije imala adekvatan kadar koji bi provodio ovu praksu, piše BHRT.

Uvođenje anestezije pri porodu projekat je na kojem se radilo proteklih 7 mjeseci u kantonalnoj bolnici „Dr. Safet Mujić“. Nedostatak kadra, odnosno anesteziologa, osnovni je razlog zašto se na ovu uslugu čekalo dugo. Zahvaljujući angažmanu ginekologa, anesteziologa i edukaciji babica u proteklom periodu, usluga analgezije bit će dostupna porodiljama već od početka aprila.

“To je bilo jako teško realizirati zato što anestezija pored svog ogromnog prostora koji mora da radi. Mi moramo imati jednog anesteziologa na dispoziciji na ginekologiji koji će u svakom momentu bit spreman jer sve vrijeme trajanja epiduralne anestezije mora bit prisutan anesteziolog”, rekla je Alma Vila Humačkić šefica Odjela ginekologije i akušerstva

Epiduralna analgezija je najučinkovitija farmakološka metoda. Primjena lijeka je regionalna, tako da djeluje samo na određeni dio tijela. Ona ne odgovara prvorotkama jer porođaj traje duže, pojašnjava doktorica Vila Humačkić. Osim epiduralne anestezije porodiljama će biti omogućena i tzv. Singl šot anestezija.

“Ubrizga se manja količina lokalnog anestetika i opijata i ona djeluje otprilike 2,5 sata. Nema mogućnost ponavljanja, jer nema katetera, ali je zato mnogo manja invazija u organizam pacijentice. Nažalost, ona nije pogodna za prvorotke jer traje samo dva i po do tri sata, više nam je za drugorotke, trećerotke”, dodaje Humačkić.

Kao i kod svakog medicinskog zahvata i epiduralna anestezija nosi određene rizike, smatraju stručnjaci. Međutim, rizici su minimalni ukoliko se radi stručno i u odgovarajućoj ustanovi, odnosno bolnici. Najveća bolnica u HNK, SKB Mostar još nije u mogućnosti pružiti ovu uslugu, zbog, kako su nam kazali, nedostatka anesteziologa.

“Godinama pokušavamo riješiti taj problem i vjerujemo da će to u skoroj budućnosti biti riješeno. Unatoč tomu, uspijevamo održati postotak carskih rezova na zavidnom nivou (raspon 23-25% posljednih 12 godina). Većina kliničkih centara u regiji ima preko 30% carskih rezova.

Prema deklaraciji Svjetske zdravstvene organizacije iz 2001. godine svaka žena ima pravo na bezbolan porod, kao i na odbijanje sedacije ako to želi. Međutim, opšti narativ koji vlada na Balkanu je da su žene koje traže olakšanje bolova slabe i razmažene što je svakako pogrešno, smatraju psiholozi.

“Očito imamo nešto kao genetski kod, nešto što nas vodi ka tome da susprežemo svoja vlastita nastojanja ili svoj vlastiti zdravi razum nauštrb onog šta će reć susjedstvo ili mahala”, rekao je Marko Romić psiholog.

Kompletan tekst je na linku

BHRT

Slični članci

Back to top button