BiHHercegovinaKonjicVijesti

Požar iznad Kanjine i dalje aktivan: Sve raspoložive snage na terenu

Požar koji je zahvatio područje iznad Kanjine, između Brđana, Džepa i Džepske planine, i dalje je aktivan, a na terenu su angažovane sve raspoložive snage kako bi se spriječilo njegovo dalje širenje.

Tokom cijele noći na požarištu su djelovali pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Konjic, civilne zaštite, zaposlenici Šumarstva „Prenj“ Konjic, dobrovoljna vatrogasna društva i brojni mještani okolnih sela.

Situacija je posebno zahtjevna zbog nepristupačnog terena, visokih temperatura i vjetra koji tokom dana dodatno otežavaju gašenje i pogoduju širenju vatre.

Prema informacijama sa terena, u požaru su do sada izgorjele dvije štale i jedna napuštena kuća na području Džepa. Stambeni objekti trenutno nisu direktno ugroženi, ali se zbog blizine požarišta situacija kontinuirano prati.

Najaktivnije žarište trenutno se nalazi na području Džepske planine, gdje su angažovane dodatne ekipe u pokušaju da uspore napredovanje vatre i iskoriste prirodne prepreke za njeno zaustavljanje.

Grad Konjic je zbog ozbiljnosti situacije proglasio stanje prirodne nesreće i zatražio pomoć viših nivoa vlasti, kao i međunarodnu pomoć u gašenju požara.

Poseban doprinos daju mještani okolnih sela, koji se zajedno sa profesionalnim i dobrovoljnim ekipama uključuju u gašenje i osiguravanje ugroženog područja.

Dugotrajni angažman već je ostavio posljedice i na ljudstvo i opremu. Vatrogasci, pripadnici civilne zaštite i ostali učesnici akcije su iscrpljeni, dok je dio opreme zbog intenzivnog korištenja počeo otkazivati.

Ipak, sve raspoložive snage ostaju na terenu, a prioritet je staviti požar pod kontrolu, spriječiti njegovo širenje prema naseljenim područjima i zaštititi ljude i imovinu.

Podsjećamo

Tokom noći ponovo je izbio požar u naselju Živašnica, gdje su na gašenju vatre intervenisali pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Konjic, uz pomoć mještana.

Vatrogasci i mještani zajedničkim snagama radili su na stavljanju požara pod kontrolu i sprječavanju njegovog daljnjeg širenja.

Slični članci

Back to top button