Na poznatom arheološkom lokalitetu Teotihuacan u Mexico dogodio se ozbiljan sigurnosni incident kada je naoružani napadač otvorio vatru među turistima, pri čemu je ubijena jedna žena iz Kanade, dok je više osoba povrijeđeno.
Prema informacijama nadležnih službi, napad se dogodio u ponedjeljak oko 11 sati ujutro, u blizini Piramide Mjeseca, jedne od najpoznatijih građevina na ovom lokalitetu. Ukupno je povrijeđeno najmanje 13 osoba, uključujući strane državljane, među kojima su i djeca.
Vlasti su potvrdile da je napadač, identificiran kao meksički državljanin, nakon napada izvršio samoubistvo. Tačan motiv napada još uvijek nije poznat, a istraga je u toku.
Svjedoci navode da se među turistima brzo proširila panika nakon što su se začuli pucnji, zbog čega je došlo do naglog stampeda. Neki od prisutnih pokušali su pružiti prvu pomoć povrijeđenima do dolaska hitnih službi.
Među povrijeđenima su državljani više zemalja, uključujući SAD, Kolumbiju, Brazil i Rusiju, dok je potvrđeno da je i druga osoba iz Kanade zadobila povrede.
Predsjednica Claudia Sheinbaum izrazila je saučešće porodicama žrtava, nazvavši incident duboko potresnim.
Ovaj događaj dodatno je otvorio pitanja sigurnosti na turističkim lokacijama u Meksiku, posebno uoči FIFA World Cup 2026, koji će ta zemlja organizirati zajedno sa SAD-om i Kanadom.
Iako je nasilje povezano s kriminalnim grupama prisutno u pojedinim dijelovima zemlje, ovakvi incidenti na velikim turističkim destinacijama izuzetno su rijetki.



