BiHVijesti

Još petero zaraženih od leptospiroze u KS: Jedan oboljeli zadržan na KCUS-u

Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu je u protekla 24 sata u Klinici za infektivne bolesti pregledano pet pacijenata sa kliničkom slikom koja upućuje na moguću infekciju leptospirozom.

Jedan od pregledanih pacijenata zadržan je na bolničkom liječenju, saopćeno je iz ove zdravstvene ustanove.

Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo broj prijavljenih slučajeva do sada je 22 od kojih je najveći broj sa područja općine Novi Grad Sarajevo.

U Kantonu Sarajevo je proglašena epidemija leptospiroze, zarazne bolesti zbog koje je na KCUS-u nekoliko pacijenata zatražilo ljekarsku pomoć, a čije širenje je, prema informacijama u javnosti, počelo sa Dobrinje. Jutros je ekipa komunalnog preduzeća “Rad” obavila čišćenje ulica u tom naselju, a što je objektivom zabilježio fotoreporter N1.

Na fotografijama se vidi kako radnici “Rada” pomoću cisterni peru asfaltne površine u stambenim zonama Dobrinje. Voda se ispire ispred zgrada, oko šahtova, ispred ulaza i trotoara. Dvojica radnika istovremeno upravljaju crijevima iz cisterne, očigledno nastojeći sanirati najkritičnije površine.

Međutim, dok se ulice peru, kontejneri – koji se nalaze na svega nekoliko metara od istih površina – ostaju pretrpani. Smeće izlazi izvan samih kontejnera i gomila se na asfaltu, a na pojedinim lokacijama vidljivo je i curenje iz otpada.

Ovo dodatno pojačava utisak o kojem smo pisali, a to je da se glavni grad BiH se suočava s ozbiljnim problemima kada je riječ o odvozu otpada i održavanju komunalne čistoće. Iako se reaguje povremeno, ovakve akcije često su više iznuđene krizom nego dio redovne higijenske strategije.

Leptospiroza je akutna zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Leptospira, a prenosi se direktnim ili indirektnim kontaktom sa zaraženim urinom životinja (najčešće glodara). Može izazvati teške zdravstvene komplikacije poput oštećenja bubrega, jetre i nervnog sistema. Nadležni su upozorili da je kontakt sa kontaminiranim površinama – uključujući kanalizaciju, prljavu vodu i otpad – jedan od glavnih puteva prijenosa.

Dodatno zabrinjava činjenica i da potrebna deratizacija nije učinjena dvije godine od 2022. do sredine 2024.što je dodatno doprinijelo širenju navedene zaraze.

N1

Slični članci

Back to top button