DruštvoHercegovinaJablanicaNVOVijesti

RAZGOVOR S POVODOM: Aldin Lulić, sekretar Merhameta Jablanica

Foto: Merhamet Jablanica

RAZGOVARALA: Amina Čilić / novikonjic.ba

U svakodnevnici u kojoj dolazi do konstantnih poskupljenja, ekonomska situacija građana sve je teža. U tim danima neimaštine i beznađa, mnogima je rješenje Javna kuhinja. Onaj jedan, sigurni, topli obrok dnevno, mnogima je jedina sigurnost tog dana.

Muslimansko dobrotvorno društvo “Merhamet” više od 100 godina brine o najugroženijoj kategoriji društva. U sklopu Regionalnog odbora Merhamet Mostar djeluje Osnovni odbor Merhamet Jablanica u čijem sastavu je Javna kuhinja ”Imaret”. Pandemija korona virusa i konstantna poskupljenja značajno su djelovala na rad ovog udruženja.

O godini koja je na izmaku i aktivnostima sprovedenim u njoj, razgovarali smo za čitatelje portala novikonjic.ba sa sekretarom Merhameta Jablanica, Aldinom Lulićem.

Koliko korisnika Javna kuhinja u Jablanici trenutno broji? Da li se zbog konstantnih poskupljenja broj korisnika povećao?

Kada su u pitanju socijalno ugroženi mi imamo 216 osoba u evidenciji. Od tih 216 osoba, 100 osoba dolazi po obroke u Javnu kuhinju svakodnevno. Ostalima zbog njihove udaljenosti nemamo mogućnost  dostavljati topli obrok na kućnu adresu. Njima se mjesečno pripremaju paketi namirnica, koje im lično dostavimo.  Ispred nas je bila pandemija i došlo je do naglog povećanja broja korisnika. To su uglavnom bile osobe starije životne dobi kojima je bio zabranjen izlazak, njima smo nosili obroke na kućnu adresu. Također smo bili uz osobe koje su bile u izolaciji, samoizolaciji, tako da je taj broj izašao na 300 osoba. Čitavu pandemiju bili smo na terenu. 

Kako se situacija sa pandemijom smirila i taj broj ljudi se smanjio. Međutim, došlo je do poskupljenja pa ponovo sve više osoba dolazi da traži obrok. Svakodnevno nam se obraćaju osobe koje su iz udaljenih mjesta naše općine Jablanica i traže nam namirnice. Po prvi put od 2019. godine, otkad sam ovdje, desilo se da smo u novembru zaustavili podjelu prehrambenih paketa upravo zbog poskupljenja. Nama je fokus priprema tog  toplog obroka u Javnoj kuhinji u Jablanici tako da te namirnice koje imamo moramo ostavljati za tu namjenu i iz tog razloga nismo imali mogućnosti da izvršimo novembarsku podjelu. Nadam se da uz pomoć Merhameta Mostar, Regionalnog odbora kojem pripadamo i ako bude povećanja općinskog budžeta, da ćemo imati mogućnost  biti na raspolaganju svim našim sugrađanima koji se obrate za pomoć.

Za sve sprovedene aktivnosti trebala je podrška volontera. Kakva je situacija, ima li ih dovoljno?

Što se tiče volontera mi smo prezadovoljni. Imamo u svakom mjestu volontera i starijih i mlađih, a naročito mladih. Mi imamo preko 100 volontera i želim ovom prilikom da se zahvalim svima ponaosob. Merhamet Jablanica ima samo jednu zaposlenu osobu, to je naša kuharica Razija Poljarević, koja je tu već šesnaest godina, a svi ostali smo tu na volonterskoj osnovi.

Prethodnih godina Javna kuhinja je renovirana. Kakvi su sad uslovi u njoj, da li su zadovoljavajući?

Uz pomoć donatora Javna kuhinja koja je bila u ruševnom stanju, pred gašenjem, renovirana je u vrijeme pandemije. Sad imamo jedan uređen prostor koji zadovoljava sve potrebe te je na raspolaganju svim našim građanima, udruženjima. Kada bismo danas uključili sve naše kapacitete mi u jednom momentu možemo da pripremimo 2500 obroka što je sasvim zadovoljavajuće. Javna kuhinja nije samo Merhametova. To je kuhinja našeg grada, mi vršimo pripreme obroka i za potrebe naših udruženja, izviđače, JOB, veterane, penzionere, ribare.

Kada su u pitanju donacije, da li se sugrađani odazivaju dovoljno? Kakva je tu situacija?

Što se tiče doniranja hrane uvijek to može bolje. Ono što trebam istaći je da naši sugrađani zaista imaju osjećaja i ovom prilikom se zahvaljujem svima koji doniraju, pogotovo sad u ovom periodu enormnih poskupljenja kad je  svaki vid donacije dobrodošao. Najveća pomoć dolazi od naše dijaspore. Posebno to dolazi do izražaja u mjesecu ramazanu kada su ljudi još osjećajniji i imaju više osjećaja za potrebe drugih. Također, u tom periodu pomažu nas predajom kurbanskog mesa te donacije nama bude dovoljne da  koristimo tokom čitave godine.

Raduje me to što su Fondacija Mozaik i Pomozi.ba  pokrenuli incijativu da se mijenja zakonska regulativa koja otežava proces doniranja hrane, odnosno da se hrana koja se donira oslobodi PDV-a. Godišnje se uništi i baci oko 400.000 tona hrane, od čega trećinu unište kompanije koje se bave proizvodnjom, prodajom ili distribucijom hrane. Kad bi se taj problem oko PDV-a riješio, hrana bi mogla biti donirana Javnim kuhinjama u BiH, a mi bismo bili u prilici praviti i više od dosadašnjeg jednog obroka dnevno.

Da li imate podršku od lokalne vlasti? 

Imamo podršku od Općine Jablanica, prepoznati smo kao udruženje od značaja. Ovom prilikom zahvaljujem se općinskom načelniku i svim općinskim vijećnicima. Zaista smatram da mi odgovaramo zadatku onako kako treba i da čuvamo socijalni mir u našoj Općini.  Iskoristio bih priliku da apelujem na povećanje budžeta, ako bude prilike, jer su poskupljenja evidentna. Robu koju smo prije plaćali 3.000 maraka danas smo platili 6.000 KM. Mi imamo podršku od sjedišta Merhameta Sarajevo i regionalnog odbora Merhamet Mostar u vidu namirnica, a što se tiče plaćanja računa, doprinosa za kuharicu, plate, to sve ide sa općinskog budžeta.

Imate i saradnju sa Srednjom školom Jablanica, o čemu se radi?

U zadnje tri godine imamo odličnu saradnju sa Srednjom školom u Jablanici gdje učenici škole – smjer kuhar kod nas vrše svoju praksu. Također, završni rad rade u našoj kuhinji. Učenici ovdje mogu da nauče kompletan proces skladištenja, pripreme hrane, vrste mesa, podjela hrane, a ujedno u mladima budimo taj osjećaj, da vide, da ima ljudi koji su u stanju socijalne potrebe i da svojim radom pomažu upravo njima.

Obzirom da se bliži kraj godine, koje aktivnosti biste istakli iz prethodnog perioda? Kakvi su budući planovi?

Naš fokus tokom čitave godine je priprema svakodnevnih obroka i podjela paketa socijalno-ugroženim osobama. Također, brinuli smo se o migrantima koji se nađu na ovom području. Za osobe koje su u stanju socijalne potrebe, uz pomoć donacija obezbjeđivali smo odjeću I obuću, koju smo im dostavljali na kućnu adresu i u narednom periodu planiramo nastaviti s tim aktivnostima.

Vaša poruka našim čitateljima?

Ovom prilikom poručio bih da nastave da prate naš rad i da nas podržavaju, samim tim, podrškom nama oni pomažu ljudima u stanju socijalne potrebe.

Oni koji žele podržati naš rad to mogu učiniti uplatom na naš žiro račun otvoren u ASA banci, broj: 1346731007028132 ili dobrovoljne priloge možete ubaciti u naše humanitarne kase postavljene u Bingo tržnim centrima, mesnici “Tip-Top”, BH pošti te u našim prostorijama svaki radni dan od 07 do 15 sati.

Slični članci

Back to top button