Masakr u Ferhadiji: Obilježena 33. godišnjica ubistva 26 Sarajlija u redu za hljeb

Polaganjem cvijeća, odavanjem počasti i prigodnim programom, porodice, prijatelji i predstavnici svih nivoa vlasti obilježili su 33 godine od ubistva 26 naših sugrađana u ulici Ferhadija koje je počinila vojska tadašnje tzv. RS, tokom opsade Sarajeva 1992-1995.godine.
Bio je to prvi i jedan od tri najveća masakra građana Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu koji je iza sebe ostavio i 136 teže i lakše ranjenih Sarajlija.
Toga dana ubijeni su: Nedžad Abdija, Ismet Ašćerić, Ruždija Bektešević, Snježana Biloš, Predrag Bogdanović, Vladimir Bogunović, Vasva Čengić, Gordana Ćeklić, Mirsad Fazlagić, Emina Karamustafić, Mediha Omerović, Bahrija Pilav, Mila Ruždić, Mile Ružić, Abdulah Sarajlić, Sulejman Sarajlić, Hatidža Salić, Galib Sinotić, Sreten Stamenović, Srećko Šiklić, Božica Trajeri-Pataki, Vlatko Tanacković, Srećko Tanasković, Tamara Vejzagić-Kostić, Jusuf Vladović, Izudin Zukić.
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, koji je predvodio delegaciju u kojoj su bili ministri u Vladi KS Omer Osmanović i Afan Kalamujić te zastupnici u Skupštini KS Admela Hodžić i Davor Čičić, poručio je da oni kojih se danas sjećamo i kojima odajemo počast nisu poginuli. Oni su ubijeni.
“Ubili su ih dok su stajali u redu za hljeb za svoju porodicu, za najbliže, za sebe. U samo jednom trenu, 26 naših sugrađana je zauvijek otišlo, a 136 ih je ranjeno. Iza njih su ostale na desetine, stotine onih koji ih vole, koji ih pamte, koji ih nikada nisu prežalili. Nažalost, historija opsade Sarajeva pokazat će da je ovaj zločin bio tek prvi u nizu. Tragedija Ferhadije bila je samo početak masovnog ubijanja civila koja su uslijedili tokom četverogodišnjeg pakla opsade. U ovom gradu nismo ubijani slučajno. Bili smo meta. Ubice nisu birale ni vrijeme ni mjesto”, rekao je premijer Uk i dodao da danas odajemo poštovanje svim Sarajlijama, njih preko 11.000, koji su ubijeni tokom opsade našeg grada.
“Preživljavali smo nemoguće, bez hrane, bez vode, bez struje, bez grijanja. Danima, sedmicama, godinama, pod granatama i snajperima. I uprkos svemu, nismo odustajali. Pomagali smo jedni drugima, štitili djecu, čuvali jedni druge. Bili smo jači od smrti. Sjećanje ne smije ostati samo na prošlosti. Ne smije biti samo tišina i cvijeće jednom godišnje. Moramo naučiti iz onoga što se desilo. Okupljanja poput ovoga danas, moraju biti opomena i zavjet da se takvo zlo nikome i nikada više ne ponovi. Zato neka naše pamćenje ne bude samo tuga. Neka bude opomena. I neka bude snaga. Za pravedniji svijet. Za Sarajevo koje pamti. I za živote koji ne smiju biti uzaludni”, rekao je premijer Uk.