BiHVijesti

Isak: Nije normalno da policajci s 52 godine odlaze u penziju, želimo im omogućiti rad do 65.

Isak je zaključio da je efikasnije zadržati iskusne kadrove kroz fleksibilniji zakon, nego investirati u nove akademije, čime bi se direktno riješio problem manjka policajaca

Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak smatra neprihvatljivim da policijski službenici u Bosni i Hercegovini odlaze u penziju već sa 52 godine, te najavljuje zakonske izmjene koje bi im omogućile produženje radnog vijeka do 65. godine života, ukoliko to žele i institucije potvrde njihovu neophodnost.

Žalosno je da policijski službenici sa 52 godine idu u penziju. Krenuli smo u izmjene zakona da omogućimo policijskim službenicima, koji žele, da rade do 65. godine. Na taj način ćemo pomoći penzionom fondu, jer ćemo uplaćivati doprinose. Omogućit ćemo da 1.000 do 1.500 policijskih službenika, koji za godinu dana trebaju otići, neće ići u penziju“, izjavio je Isak.

Dodatno je naglasio da se zakon neće nametati kao obaveza, već kao opcija za one koji žele ostati u službi i imaju podršku nadležnih tijela:
„Zakon neće biti mandatoran, nego će se policajcima dati opcija ostanka u službi, ukoliko sami iskažu želju i institucija potvrdi da treba taj kadar.“

Isak je također komentarisao ideju osnivanja nove Policijske akademije u Tuzlanskom kantonu, nakon što je Skupština TK usvojila inicijativu zbog nedostatka kadra – trenutno nedostaje oko 520 policajaca, a 250 kadeta iz TK čeka upis.

Međutim, Isak smatra da je osnivanje nove akademije suvišno i neizvodivo:

Mi imamo jednu Policijsku akademiju na Vracama, povećani su kapaciteti te akademije i ona može da odgovori zahtjevima svih kantona. Trenutno se na školovanju nalazi otprilike 450 kadeta, a ranije je kapacitet bio od 100 do 170.

Najavio je i dodatno proširenje kapaciteta u saradnji s direktorom akademije kako bi se povećao broj novih službenika bez potrebe za osnivanjem paralelnih institucija:

Ne želimo praviti probleme u vezi s tim, jer imamo najbolje profesore, ljude iz struke, koji mogu profesionalno obrazovati naše kadrove.

Isak je zaključio da je efikasnije zadržati iskusne kadrove kroz fleksibilniji zakon, nego investirati u nove akademije, čime bi se direktno riješio problem manjka policajaca na terenu.

hayat

Slični članci

Back to top button