
Zastupnici Europskog parlamenta u srijedu su sa 643 glasa za, 13 protiv i 35 suzdržanih podržali prijedlog Komisije o pružanju financijske pomoći Austriji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Moldaviji i Bosni i Hercegovini za suočavanje s posljedicama velikih poplava u septembru i oktobru 2024. godine.
Pomoć od 280.740.903 eura iz Fonda solidarnosti Europske unije (EUSF) bit će raspoređena na sljedeći način:
Austrija će primiti 42,8 miliona, Češka 114 miliona, Poljska 76 miliona, Slovačka 2,1 milion, a jedine dvije zemlje nečlanice Bosna i Hercegovina i Moldavije primit će 45,7 miliona odnosno 195,200 miliona eura.
Sredstva će podržati širok raspon mjera oporavka, uključujući popravak infrastrukture, privremeni smještaj, poboljšanja preventivne infrastrukture, zaštitu mjesta kulturne baštine i operacije čišćenja, saopšteno je iz Paarlamenta.
Zastupnici su izrazili najdublju solidarnost sa žrtvama, njihovim obiteljima i svim pojedincima pogođenim razornim poplavama. Također su rekli da bi Komisija trebala znatno proširiti budžet EUSF-a ili njegov ekvivalent u svom nadolazećem prijedlogu o novom dugoročnom proračunu EU-a (VFO). Zastupnici u Europskom parlamentu također su dodali da bi EU trebala nastaviti rješavati prilagodbu klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje podržavajući europske i nacionalne politike za sprječavanje prirodnih katastrofa.
“Parlament čini još jedan pozitivan korak u podršci građanima u potrebi. Nakon današnjeg glasovanja, dodatna sredstva pomoći će žrtvama prošlogodišnjih tragičnih poplava u Austriji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Moldaviji i Bosni i Hercegovini. To je omogućeno prošlogodišnjom odlukom o dodjeli više novca Europskom fondu solidarnosti. Sada on može pomoći u popravku infrastrukture, pružanju skloništa i poboljšanju preventivnih mjera. Kako prirodne katastrofe postaju sve češće i teže, EU mora biti u mogućnosti pružiti brzu i učinkovitu financijsku pomoć“, rekao je izvjestitelj Parlamenta Andrzej Halicki (EPP, PL) .
Fond solidarnosti Europske unije (EUSF), glavni instrument EU-a za pomoć nakon katastrofa, od svog pokretanja 2002. godine osigurao je više od 9,6 milijardi eura kako bi se pomoglo u odgovoru na 136 velikih kriza – uključujući 116 prirodnih katastrofa i 20 zdravstvenih vanrednih situacija – u 24 zemlje EU-a (kao i u Ujedinjenom Kraljevstvu) i četiri zemlje kandidatkinje.