“Turističke sezone nema, samo žabe”: Mještani optužuju Elektroprivredu za ekološki kolaps Jablaničkog jezera

Zbog veoma niskog vodostaja Jablaničkog jezera, uništava se kako ekosistem, tako i turistička sezona ovog područja. Dok nadležni ovakvo stanje pravdaju lošim hidrološkim prilikama, mještani i predstavnici različitih udruženja jasni – najveća odgovornost je na Elektroprivredi BiH i Agenciji za vodno područje jadranskog mora.
Posljedice niskog nivoa vodostaja Jablaničkog jezera posebno primijete iskusni ribari. Ferzulah Omeragić, iako iz Sarajeva, od malih nogu zabacuje udicu, upravo, na ovom mjestu, a taj poduhvat, u ovakvim uslovima, sve je teži.
Ferzulah Omeragić, ribar iz Sarajeva:
“Od jutros je došla pet cm uvrh glave, a preko noći puste 30 cm.”Da je jezero puno, sad bih odavde zabacio štap, uživam, a sad moram dole. Ja ih sklonio, šta ću zabacivati bezveze.”
A vodostaj je ranije bio…
Ferzulah Omeragić, ribar iz Sarajeva:
“Otprilike, standardno, do ovog šljunka, a kada je baš puno jezero, do ovih vrba. Mrijest šarana nije sigurno… Jeste nešto uspjelo, ali 70%. Ove livade tamo, šaran se tu mrijesti.”
Slab dotok i godine bez padavina isključivi su razlozi za presušivanje jezera, odgovaraju iz Elektroprivrede BiH.
Fahrudin Tanović, izvršni direktor za proizvodnju Elektroprivrede BiH;
“Jablaničko jezero je na nekih četiri metra ispod plana za ovo doba godine. Isključivi razlozi za to su loše hidrološke prilike. Mi smo po vodnoj dozvoli obavezni ispuštati 40 kubika na sat kako bi tekla Neretva nizvodno, odnosno kako bi tekla Neretva u Mostaru. Nažalost, dotoci su manji od tih 40 kubika.”
Nadležni bi rekli da nedostaje oko četiri metra od planiranog vodostaja. Mještani bi rekli nešto više, najmanje 10 metara vode koja nedostaje. Međutim, ova slika i nasukani splavovi jasan su pokazatelj da je turistička sezona u ovom kraju ugrožena.”
Možda i namjerno, jasan je Abdulah Lapo, mještanin i vlasnik jedne plaže koja je ranije vrvila od kupača i splavara.
Abdulah Lapo, mještanin Čelebića, Konjic:
“Turističke sezone ove godine nema. Ima samo žaba. Narod dođe, vidi i okrene se, kad vidi ovo ruglo. Jer, ovo je katastrofalno. Ne može se prići do vode nigdje. Spustili su nivo toliko, da je trava udarila svugdje. Ona raste do šest metara, ja sam je čupao.”
Loše hidrološke prilike ne mogu da budu opravdanje, kažu upućeni. Najveća odgovornost je, ističu, upravo, na Elektroprivredi BiH, ali i Agenciji za vodno područje Jadranskog mora, koja 2023. izdaje nove vodne dozvole i ukida članak koji je definisao maksimalne i minimalne vrijednosti vodostaja na mjesečnom nivou, tokom ljetne sezone.
Hrabren Kapić, Skupština organizacije sportskih ribolovaca Konjic:
“Pozvala se na neke studije iz bivše države i sada se, uglavnom, po toj studiji “Srednja Neretva” treba sve regulisati, u smislu da akumulacija jeste za proizvodnju električne energije, normalno da jeste za proizvodnju, kad je napravljena brana u Jablanici. Ali, prije su se mogle ispoštovati te turističke kote. Ovom vodnom dozvolom sve su izbrisali.”
Azra Šehić-Kustura, Aarhus centar u BiH:
“Odgovornost se ogleda i u Elektroprivredi BiH, koja je direktno odgovorna za upravljanje akumulacijom hidroelektrane Jablanica, za raspodjelu vode, za proizvodnju električne energije, te održavanje propisanog biološkog minimuma vodostaja. S druge strane, lokalne vlasti i entitetske inspekcije trebaju aktivnije da nadgledaju sprovođenje propisa, a time i reagovati na žalbe lokalne zajednice.”
Što su, do sada, ignorisali, tvrde naši sagovornici. Zbog toga su pojedini mještani i ribari ponovo pokrenuli peticiju u kojoj traže da se tokom ljetne sezone jezero održi na punom vodostaju. Do tada, zbog najavljenog perioda bez kiše, loše su prognoze i za ostatak ljeta.