SvijetVijesti

Nakon gotovo 40 godina ponovo voz između Finske i Švedske: Otvorena nova željeznička veza prema Evropi

Nakon gotovo četiri decenije, ponovo je uspostavljena putnička željeznička veza između sjeverne Finske i Švedske, čime je otvoren novi pravac koji dodatno povezuje nordijske zemlje s ostatkom Evrope.

Prvi voz krenuo je u ponedjeljak nešto nakon 5 sati ujutro po lokalnom vremenu iz finskog obalnog grada Oulua. Dvospratna kompozicija potom je prešla granicu prema Švedskoj, a dolazak u stanicu Haparanda dočekao je veći broj građana, uz finske i švedske zastave.

Nova linija saobraća dva puta dnevno, a putovanje od Oulua do Haparande traje oko 100 minuta. Voz prati zapadnu obalu Finske prije prelaska granice i ulaska u Švedsku.

Veza prekinuta krajem 1980-ih

Željeznička linija između dvije zemlje bila je ukinuta krajem 1980-ih, odnosno početkom 1990-ih, prvenstveno zbog malog broja putnika, ali i tehničkih razlika između finske i evropske željezničke infrastrukture.

Finska koristi širi kolosijek od standardnog evropskog, što je historijska posljedica činjenice da je ta zemlja u 19. i početkom 20. stoljeća bila dio Ruskog Carstva kao Veliko Vojvodstvo Finska.

Zemlja trenutno radi na modernizaciji željezničke infrastrukture i postepenom približavanju evropskom standardu.

Putovanje vozom od Portugala do Finske

Ponovno uspostavljanje veze između Finske i Švedske ima značaj i za šire evropsko željezničko povezivanje.

Putnici koji nakon dolaska u Haparandu žele nastaviti prema jugu moraju presjesti u drugi voz, ali nova veza omogućava putovanje željeznicom na udaljenosti od oko 5.000 kilometara – od portugalskog Algarvea do Kolaria, jedne od najsjevernijih željezničkih stanica u Finskoj.

Nova ruta također otvara mogućnost putovanja između Helsinkija i Stockholma vozom u trajanju od oko 24 sata, uz presjedanje.

„Renesansa“ putovanja vozom

Finski ministar saobraćaja ocijenio je ponovno uspostavljanje prekogranične linije važnim pokazateljem sve bolje saradnje dvije nordijske zemlje.

Elisa Markula, izvršna direktorica finskog državnog željezničkog operatera VR, izrazila je nadu da će nova linija imati koristi od sve većeg interesa za putovanja vozom širom Evrope.

„Putovanje vozom širom Evrope doživljava renesansu“, kazala je Markula, ističući da i broj putnika u Finskoj značajno raste.

Nova željeznička veza tako predstavlja više od obnovljene linije između dva susjedna grada – ona je dio šireg trenda jačanja prekograničnog željezničkog saobraćaja i povezivanja evropskog kontinenta željeznicom.

Slični članci

Back to top button