MagazinVijesti

Bradavice, gljivice i osip vrebaju iz bazena

Dok temprature rastu, bazeni širom Bosne i Hercegovine postaju glavno odredište za rashlađivanje. No, iza toga često se kriju potencijalne prijetnje za naše zdravlje, naročito kožu, koja je najveći organ našeg tijela. Pojava osipa, gljivica, upala i iritacija nije rijetkost nakon kupanja, a sve češće se građani žale na promjene u bazenskoj vodi.

Prema riječima specijalistice dermatovenerologinje Tamare Jovović za „Avaz“, najčešći problemi koji se javljaju nakon boravka na bazenima su osipi, gljivične infekcije, iritacije, pa čak i virusne bolesti. Posebno su ugrožene osobe s osjetljivom i suhom kožom, kojima voda bogata hlorom može dodatno pogoršati stanje, kao što je atopijski dermatitis.

Opasno za djecu

– Kod takvih osoba može doći do dodatnog isušivanja kože, što pogoršava postojeće probleme. Osim toga, nepravilna higijena i dug boravak u vodi olakšavaju razvoj gljivičnih infekcija, naročito na stopalima, ali i na rukama – upozorava Jovović.

Jedna od posebno zabrinjavajućih pojava su tzv. moluske kontagioze – česte virusne infekcije u dječijoj dobi koje se prenose direktnim kontaktom, a izgledaju kao sitne papulice ispunjene bjelkastim sadržajem.

– Moluske su visoko infektivne, a ukoliko zaraženo dijete uđe u bazen, infekcija se lako može proširiti i na drugu djecu, kao i na odrasle osobe s oslabljenim imunitetom – pojašnjava Jovović.

Sličan je slučaj i s osobama koje imaju aktivne herpes infekcije – i one bi, savjetuju stručnjaci, trebale izbjegavati bazene, jer su tada infektivne i mogu prenijeti virus na druge kupače.

Zaštitni faktor

Pravilna higijena prije i nakon kupanja od suštinskog je značaja za očuvanje zdravlja kože. Dermatolozi savjetuju da se nakon svakog izlaska iz bazena obavezno istuširate čistom vodom, a prije samog ulaska nanesete zaštitni losion ako imate suhu ili osjetljivu kožu.

– Na vanjskim bazenima posebno je važno koristiti kreme sa zaštitnim faktorom, koje treba nanijeti najmanje 15 do 20 minuta prije izlaganja suncu i obnavljati ih svaka dva sata – napominje Jovović.

Upozorenja stručnjaka jasno ukazuju da uživanje na bazenu ne mora biti rizično, ali samo ako se pridržavamo osnovnih pravila higijene, koristimo adekvatnu zaštitu i obratimo pažnju na promjene na koži  

Slični članci

Back to top button