DruštvoKonjicKulturaMagazinVijesti

U povodu Dana grada Konjica predstavljena knjiga “Sunce rodnog kraja” Sadika Alića

Konjic, BiH – U sklopu obilježavanja 643. godišnjice prvog pisanog spomena Konjica, sinoć je u Bosanskoj sobi, u organizaciji Narodnog univerziteta Konjic i pod pokroviteljstvom Grada Konjica, održana promocija nove knjige “Sunce rodnog kraja” autora Sadika Alića.

Knjiga “Sunce rodnog kraja” detaljno prikazuje autorovo rodno mjesto, Homolje, te život i događaje u njemu kroz povijest. O vrijednosti djela govorili su promotor prof. dr. Adnan Velagić i prof. Jasmin Mehanoli.

Prof. dr. Adnan Velagić istaknuo je da je knjiga nastala iz Alićeve iskrene ljubavi prema rodnom kraju. “Iako se bavi lokalnom poviješću, knjiga je iznimno kompletna i zadire u širi spektar, dotičući se i genealogije,” kazao je Velagić, preporučujući je za čitanje.

Profesor Jasmin Mehanoli pohvalio je Alićev trud i istraživački rad uložen u stvaranje ovog književno-povijesnog djela. “Knjiga je monografija i kronika jednog vremena i sjećanja, grafički je odlično urađena, s mnogo fotografija i ilustracija, iz koje se dosta toga može saznati o Homolju i njegovoj okolici,” dodao je Mehanoli.

Autor Sadik Alić, izražavajući zadovoljstvo i zahvalnost organizatorima, kazao je: “Kroz četiri poglavlja – ‘Homolje u zapisima i sjećanjima’, ‘Homolje u naučno-istraživačkim radovima’, ‘Na rubu zaborava’ i ‘Porodično stablo’ – pokušao sam predstaviti sve ono vrijedno što se tiče mog rodnog kraja.” Alić je dodao da je ovo njegova deseta knjiga, plod dugogodišnjeg istraživanja i prikupljanja podataka iz relevantnih institucija poput Zemaljskog muzeja, Gazi Husrev-begove biblioteke i Arhiva BiH, kako bi knjiga dobila oblik koji se sada našao pred čitateljima.

Promocija knjige “Sunce rodnog kraja” u povodu Dana grada Konjica još jednom je potvrdila bogatstvo kulturne scene grada i predanost očuvanju lokalne povijesti i baštine.

Slični članci

Back to top button