BiHDruštvoKulturaMagazinObrazovanjeVijesti

Više od 200 sarajevskih srednjoškolaca na Maršu mira: “Škole su čuvari kolektivnog pamćenja”

U organizaciji Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo i uz podršku Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, učenici i profesori već drugu godinu zaredom sistemski učestvuju u Maršu mira, simboličnoj i duboko emotivnoj dionici od Nezuka do Potočara.

Prošle godine, prvi put, ovu važnu dionicu prešlo je oko 50 učenika i profesora. Ove godine, taj broj prelazi 200.

Sistemskim uključivanjem učenika, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja žele osnažiti vrijednosti zajedništva, istine i solidarnosti, ali i pokazati da škola nije samo prostor prenošenja znanja, već i čuvar kolektivnog pamćenja i vrijednosti koje odgajaju odgovorne, empatične i svjesne generacije.

Njegovanje kulture sjećanja, posebno na genocid u Srebrenici, je naša zajednička obaveza — obaveza prema žrtvama, prema njihovim porodicama, ali i prema svakom učeniku koji zaslužuje istinu i priliku da gradi društvo mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja.

“Zahvaljujemo svima koji svojim trudom, znanjem i posvećenošću doprinose da kultura sjećanja živi u našim školama i našoj svakodnevici. Samo društvo koje pamti — može se nadati budućnosti u kojoj se zločini nikada više neće ponoviti”, navode iz resornog ministarstva.

30. godišnjica genocida u Srebrenici

Ove godine obilježava se bolna godišnjica – tri decenije od genocida u Srebrenici, jednog od najmračnijih zločina modernog doba. U julu 1995. godine, u tadašnjoj “zaštićenoj zoni” Ujedinjenih nacija, srpske oružane formacije, pod komandom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića i političkim naređenjima krvnika i također osuđenog zločinca Radovana Karadžića, izvršile su genocid.

U svega nekoliko dana, brutalno je ubijeno više od 8.372 ljudi. Među žrtvama su bili ne samo muškarci i dječaci, već i žene i djeca. Nisu birali. Nisu poštedjeli. Do danas, identitet gotovo 7.000 ubijenih osoba je potvrđen, a mnogi, nažalost, i dalje traže svoje najmilije. Genocid u Srebrenici nije samo historijska činjenica — to je pravno dokazana istina, potvrđena nizom presuda međunarodnih i domaćih sudova. Više o ovoj tužnoj godišnjici možete čitati OVDJE.

radiosarajevo.ba

Slični članci

Back to top button