Crna hronikaSvijetVijesti

Sama se porodila, ostavila bebu pored kuće i pobjegla

Na otoku Korčuli, u predjelu Krmača u Lumbardi, zabilježen je rijedak i potresan slučaj samostalnog poroda Filipinke koja je nakon poroda ostavila novorođenče u košari pored kuće u kojoj je bila smještena, izvještava Slobodna Dalmacija.

Prema neslužbenim informacijama koje prenosi portal Dalmacija danas, radi se o državljanki Filipina koja je legalno boravila i radila na Korčuli dvije godine. Porod se dogodio u nedjelju, na njezin slobodan dan.

Žena se nakon ostavljanja djeteta tri puta vraćala na to mjesto kako bi provjerila položaj bebe. Trudnoću je krila od svih, uključujući i poslodavca i cimerke, a trudovi su je zatekli dok je bila sama u kući.

Samostalan porod i skrivanje trudnoće na Korčuli izazvali su šok i brojna pitanja

Direktor Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, Luka Lulić, potvrdio je da su timovi hitne pomoći s Korčule intervenisali zbog novorođenčeta i majke. Beba je helikopterom prevezena u KBC Split, dok je majka prebačena u Opću bolnicu Dubrovnik uz pratnju ljekara.

Neslužbeno se saznaje da je dijete rođeno zdravo, s maksimalnom Apgar ocjenom 10/10, te je pod ljekarskim nadzorom u splitskoj bolnici. Majka je, prema navodima, smještena na psihijatrijskom odjelu dubrovačke bolnice i planira preuzeti brigu o djetetu čim se razjasni njeno zdravstveno stanje. Te informacije za sada nisu službeno potvrđene.

O identitetu oca novorođenčeta nema mnogo službenih podataka, osim da se radi o Filipincu, ali ne o mužu, s obzirom na to da žena na Filipinima ima supruga i dijete.

Trenutno je situacija pravno i emotivno osjetljiva te je pod nadležnosti socijalnih službi i policije. Iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske još nije potvrđeno da li se vodi krivična istraga ili se provode mjere radi utvrđivanja okolnosti i zaštite djeteta.

Poslodavac, koji je prema izvještajima šokiran ovom situacijom, opisuje ženu kao skromnu, vrijednu i povučenu osobu te nije imao nikakva saznanja o njenoj trudnoći. Iako nije bio zakonski obavezan, samoinicijativno je kontaktirao policiju i nudi pravnu, finansijsku i ličnu pomoć kako bi majka i dijete ponovo bili spojeni.

Otvorena su brojna pitanja – od moguće odgovornosti agencije za zapošljavanje stranih radnika do budućnosti majke i novorođenčeta. Postavlja se i pitanje reakcije porodice u domovini, kao i problema odvojenosti stranih radnika od svojih porodica tokom dugotrajnog boravka u inostranstvu, što u ovom slučaju traje već dvije godine.

Vijesti.ba

Slični članci

Back to top button