
Dok ljeto klimatološki samo što nije stiglo, ove godine, kao rijetko do sada i proljeće je na svojevrsnoj pauzi. Tako, naprimjer, do sada nijednom nije izmjerena temperatura viša od 30 stepeni u Bosni, dok je prošle godine već 14. aprila u Sarajevu zabilježena ta vrijednost.
Kako u razgovoru za „Dnevni avaz“ kaže Bakir Krajinović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), to je jasan podatak koliko su ovaj mjesec, ali i proljeće, svježiji u odnosu na prošlu godinu. Praktično, podsjeća on, samo je u danima prvomajskih praznika vrijeme bilo stabilno i s natprosječno visokim temperaturama.
Oscilacije vremena
Nažalost, i do kraja mjeseca se, kaže, prema prognoznim modelima, očekuju dalje oscilacije vremenskih prilika i česte padavine, pogotovo u Bosni. Kaže da će početak sedmice donijeti lijepo vrijeme i ugodne temperaturne vrijednosti zraka, no već u danima poslije izgledne su ponovne vremenske oscilacije.
Međutim, kako naglašava, moglo bi se reći da u Hercegovinu već ovog vikenda stiže ljeto, budući da se očekuje sunčano i stabilno vrijeme.
Kada je riječ o dugoročnoj prognozi, Krajinović iznosi kako preliminarne informacije ukazuju da će sva tri ljetna mjeseca biti toplija od prosjeka.
– To znači da će pozitivna odstupanja i ove godine biti visoka čak i do četiri i pet stepeni na sjeveru zemlje u odnosu na prosječne vrijednosti, a u ostalim krajevima je to između tri do četiri stepena. Dakle, sezona pred nama bit će značajano toplija od prosjeka – govori Krajinović za “Avaz”.
U smislu padavina ono što nas očekuje u ta tri mjeseca, kako kaže, jesu izuzetno male količine padavina koje će, pak, prostorno i vremenski biti neravnomjereno raspoređene i pljuskovitog su karaktera. Tako će se, kako navodi, očekivane mjesečne količine padavina izlučiti na naše prostore za samo 2-3 dana ili čak 2-3 sata.
Manje padavina
– Vremenski uslovi će zbog sve te energije u atmosferi biti dosta rizični i zbog toga već sada moramo biti spremni na sve te nedaće koje dolaze tokom ljetnih sezona. Dakle, i ove sezone očekujemo lokalne nepogode praćene intenzivnim padavinama i jakim udarima vjetra, vrlo često praćene gradom i grmljavinom – podvlači on.
Ipak, dodaje da će mjesečne sume padavina biti značajno manje u odnosu na one koje smo imali.
Toplotni valovi i tropske noći
– Moramo biti spremni na česte i duge toplotne valove s izuzetno toplim vrijednostima zraka. Također, moramo biti spremni na veći broj tropskih noći, a to su one noći kada se temperature ne spuštaju ispod 20 stepeni. Zbog toga će veći rizik biti u Bosni, s obzirom na to da Bosoanci nisu navikli na tako tople noći u odnosu na Hercegovinu, gdje je to sasvim uobičajena pojava – objašnjava nam Krajinović.