BiHVijesti

Voda iz sarajevskog vodovoda nije izvor zaraze?

Udruženje EkoAkcija uputilo je javni apel Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo da hitno izađe u javnost s preciznim informacijama o uzrocima i putevima širenja leptospiroze u Sarajevu, kako bi se spriječilo širenje štetnih dezinformacija i nepotrebne panike među građanima.

Povod za ovu reakciju je, kako navode iz EkoAkcije, neodgovorno izvještavanje portala, koji je, pozivajući se na nezvanične izvore, objavio da se zaraza „proširila putem vode“ u naselju Dobrinja, bez dodatnih pojašnjenja.

„Ovakve formulacije mogu dovesti u zabludu javnost da je voda iz sarajevskog vodovoda opasna za konzumaciju, što nije tačno“, poručuju iz EkoAkcije.

Udruženje naglašava da bi, ukoliko je doista riječ o vodi iz redovnog sistema vodosnabdijevanja, broj oboljelih bio višestruko veći.

„Da je u pitanju voda koju svakodnevno pije hiljade stanovnika Dobrinje i ostatka Sarajeva, oboljele bi stotine, a ne desetak ljudi“, navodi se u saopštenju.

Iz EkoAkcije ističu da se voda u Sarajevu redovno hloriše, te da su i minimalne koncentracije hlora dovoljne da unište bakteriju leptospiru, uzročnika leptospiroze.

Međutim, upozoravaju na mogućnost lokalne kontaminacije sistema nakon redukcija vode, što bi, u izolovanim slučajevima, moglo dovesti do zdravstvenih problema ako se voda koristi neposredno nakon puštanja.

„Građani nakon redukcija moraju pustiti vodu da oteče nekoliko minuta prije nego je konzumiraju. U suprotnom, izlažu se raznim rizicima, uključujući i leptospirozu“, naglašavaju iz EkoAkcije.

N1

Slični članci

Back to top button