BiHDruštvoHercegovinaMagazinVijesti

SOS Dječija sela u BiH pozivaju građane HNK: Možda ste baš vi dom koji neko dijete čeka

SOS Dječija sela Bosne i Hercegovine, u partnerstvu s Ministarstvom zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK, pokrenuli su kampanju pod nazivom “Ne moraš znati sve – dovoljno je da budeš prisutan i da voliš”, s ciljem osnaživanja hraniteljstva kao ključnog modela brige o djeci bez roditeljskog staranja.

Kampanja je pokrenuta kako bi odgovorila na stvarne potrebe mnogobrojne djece u BiH, posebno one najmlađe, koja još uvijek čekaju priliku da odrastaju u sigurnosti i ljubavi porodičnog doma, saopćeno je iz SOS Dječijih sela BiH.

Kako su naveli, u okviru kampanje širi se mreža centara za podršku hraniteljskim porodicama na području BiH nakon Sarajeva i Tuzle.

Centri će porodicama koje već jesu ili žele postati hranitelji pružati kontinuiranu stručnu, emocionalnu i logističku podršku, uključujući savjetovanje, edukacije, psihološku pomoć, krizne intervencije i, kada je to potrebno, i materijalnu podršku.

Cilj je jasan – obezbijediti da nijedno dijete ne raste bez osjećaja pripadnosti, sigurnosti i ljubavi, naglasili su.

“Hraniteljstvo nije samo čin velikodušnosti, to je čin društvene odgovornosti. Ne tražimo savršene ljude, već prisutne ljude. One koji žele i mogu biti podrška djetetu koje je izgubilo ono što nikada nije smjelo – porodicu. Širenjem centara za podršku hraniteljskim porodicama na području BiH jasno šaljemo poruku da hranitelji nisu sami. Imaju sistem podrške, tim stručnjaka i zajednicu koja stoji uz njih. Danas pozivamo sve građane HNK da razmisle – možda upravo vi možete biti dom koji neko dijete čeka”, izjavio je nacionalni direktor SOS Dječijih sela BiH Malik Garibija.

Snažnu podršku razvoju hraniteljstva pruža Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK, čiji predstavnici su istakli da je ovo važan iskorak ka deinstitucionalizaciji sistema socijalne zaštite i jačanju porodičnih oblika brige o djeci.

Ministar zdravstva, rada i socijalne zaštite Hercegovačko-neretvanskoh kantona Milenko Bevanda kazao je kako hraniteljstvo nije samo čin dobrote, već da je to odgovoran oblik društvene brige koji traži trajnu i organiziranu podršku.

“Naša suradnja sa SOS Dječijim selima BiH dio je puta prema deinstitucionalizaciji, jer vjerujemo kako svako dijete zaslužuje odrastati u obitelji, voljeno i zaštićeno. Trenutno u Bosni i Hercegovini nema dovoljno hraniteljskih obitelji koje mogu odgovoriti na rastuće potrebe djece bez roditeljske brige. Zato kampanja ima dvostruku ulogu – informirati građane o tomu tko može postati hranitelj i kako funkcionira taj proces. Biti hranitelj ne znači imati sve odgovore – dovoljno je imati prisutnost, posvećenost i spremnost da dijete doživi obiteljsku svakodnevicu”, istakao je ministar Bevanda.

Ipak, i oni koji trenutno nisu u mogućnosti da preuzmu ulogu hranitelja i dalje mogu biti dio promjene.

Podrška se može pružiti kroz širenje informacija, razgovore u zajednici, učešće u kampanjama ili donaciju.

“Svaka ruka pomoći, svaki dijeljeni plakat, svaka izgovorena riječ podrške – sve to čini razliku za dijete koje čeka. Dijete ne traži savršenstvo – traži sigurnost. Ako imate prostor u svom srcu, možda ste vi baš dom koji neko dijete čeka”, poručili su iz SOS Dječijih sela u BiH.

Za više informacija o tome kako postati hranitelj, zainteresovani se mogu obratiti svom lokalnom Centru za socijalni rad ili posjetitiwww.sos-ds.ba, gdje se nalaze svi detalji o proceduri, podršci i narednim koracima.

(Fena)

Slični članci

Back to top button