SvijetVijesti

Penzionerka primala penziju 20 godina, sada mora vratiti 115.000 maraka

Penzionerka iz Njemačke, tačnije iz savezne države Hessen, mora vratiti 59.831 eura (preko 115.000 KM) penzionom osiguranju. Razlog?

Primala je dvije penzije tokom 20 godina, a nije prijavila nikakve dodatne prihode. Odluka suda je konačna i žena nema pravo žalbe.

Sud je utvrdio da je 86-godišnjakinja “grubo i nemarno prekršila” svoju dužnost saradnje u procesu podnošenja prijave prihoda, uprkos jasnim upozorenjima koja je dobila 1996. godine nakon donošenja odluke o dodjeli njene udovičke penzije.

Penzionerka je 1996. godine, nakon smrti supruga, počela primati visoku udovičku penziju u tadašnjem iznosu od 1.280 njemačkih maraka mjesečno. Te godine je stekla pravo na ovu vrstu penzije, koja se isplaćuje dugoročno ako preživjeli supružnik dostigne određenu dob ili se brine o djetetu.

Primala svoju penziju istovremeno kad i suprugovu

Od 1999. godine počela je primati i starosnu penziju od 2.500 maraka mjesečno. Ali ona nikada nije prijavila ovaj prihod, iako Zakon o penzijskom osiguranju jasno navodi da se 40% iznosa koji prelazi određeni neoporezivi prag uključuje i smanjuje iznos udovičke penzije.

Tek je 2019. godine automatizovano usklađivanje podataka otkrilo da je primala obje penzije 20 godina bez prijavljivanja dodatnih prihoda. Nadležni organi su odmah pokrenuli postupak povrata novca, a preplate su iznosile skoro 60.000 eura, piše Metropolitan.

Penzionerka tvrdi da nije postupila namjerno i da je vjerovala da su podaci o penziji već poznati, jer su obrasce navodno popunile nadležne službe. Napisala je da ne razumije zašto greška nije otkrivena ranije i zašto sistem nije imao interne kontrole. Ali sud je naglasio da je ona u prvobitnoj odluci o dodjeli udovičke penzije bila jasno upozorena da mora lično prijaviti svaku promjenu prihoda.

“Tužena je kontinuirano primala starosnu penziju od svog osiguranja, a da to nije prijavila organu nadležnom za udovičku penziju”, navodi se u obrazloženju presude. Osim toga, odlučeno je da se djelimično ukinu isplate od 1. juna 1999. godine, a zahtjev za djelimični otpis duga je također odbijen, uprkos tvrdnji da penzionerka nije imala imovinu ni ušteđevinu. Sud je presudio da zastara još nije nastupila, što bi u određenim slučajevima moglo ograničiti povrat sredstava.

N1

Slični članci

Back to top button