MagazinSvijetVijesti

Koliko često treba mijenjati zupčasti remen da biste izbjegli nesagledivu štetu i trošak?

Zupčasti remen je jedan od najkritičnijih elemenata motora s unutrašnjim sagorijevanjem, jer njegovo pucanje ili loše održavanje mogu uzrokovati veliku štetu na vozilima i samim tim šokantan trošak za vlasnika. Koliko ga često treba mijenjati i kako spriječiti njegovo pucanje?

Iako svi automobili ne koriste razvodni sistem sa zupčastim remenom, budući da mnoga vozila danas imaju lance koji su teoretski dizajnirani da traju gotovo cijeli vijek automobila i na papiru su izdržljiviji, većina njih svakako ima komponentu koja, nemojmo se zavaravati, može biti ključna za osiguranje dobrog stanja vozila.

Zupčasti remen kao važan dio distribucije na SUS motorima zahtijeva zamjenu na određenoj kilometraži ili nakon određenih godina koje su odredili proizvođači. Preporučljivo je uvijek mijenjati cijeli set, a ne samo remen. I nije preporučljivo zanemariti ove uslove, jer se zbog kršenja jednog od ova dva uslova trošak pri održavanju može utrostručiti ako direktno ili indirektno dovedete vozilo u to stanje da vam remen pukne.

Koja je funkcija remena i kako dolazi do oštećenja motora nakon njegovog pucanja?

Konkretno, zupčasti remen je dio koji je odgovoran za sinhronizaciju rotacijskog kretanja radilice i bregastog vratila u motoru koji radi s unutrašnjim sagorijevanjem. Pojednostavljeno rečeno, remen služi za sinhronizirano zatvaranje i otvaranje ventila dok se odvija usisni i izduvni proces u cilindrima.

Ali zašto je toliko važno da se o njemu pravilno brine i održava kako se vozilo ne bi pokvarilo? Postoji nekoliko razloga, ali da rezimiramo gore navedeno. Pucanje zupčastog remena može uzrokovati da motor izgubi sinhronizaciju u svojim kretanjima, što također omogućava da klipovi saviju ventile uz ponovljene i nekontrolisane udarce, pa čak i uzrokuju oštećenja na glavi cilindara zbog istog nedostatka. Ukratko, pucanje može uzrokovati katastrofalnu šteta na vašem automobilu i neplaniran trošak.

Koji su znakovi dotrajalosti zupčastog remena?

Da biste izbjegli ovu kritičnu situaciju, bitno je znati kako prepoznati sve znakove upozorenja u vezi sa lošim stanjem zupčastog remena. Postoje znakovi koji vam mogu unaprijed upozoriti na njegovo pogoršanje. Jedan od njih može biti vidljiv čim podignemo haubu, vizuelnom provjerom njegovog stanja.

Preporučljivo je to činiti povremeno, pogotovo ako je isti na autu već pet ili više godina, odnosno ako ste prešli kilometražu koja vam sugeriše da bi moglo biti znakova oštećenja ili istrošenosti. Ukoliko primjetite oštećenje ili znakove trošenja kao što su pukotine ili zarezi na zubima odmah posjetite servis.

Još jedan simptom zupčastog remena u lošem stanju ili neispravnosti obično je rad motora. Čudni pokreti ili zvukovi koji se razlikuju od uobičajenih mogu ukazivati na njegovo propadanje, pa je preporučljivo biti oprezan i kod najmanjih sumnji konsultovati mehaničara. Vibracije su takođe obično znakovi istrošenosti, jer utiču na klipove i ventile.

Prema mišljenju stručnjaka, treba obratiti pažnju i ako automobil ima problema sa paljenjem, jer je u tim slučajevima moguće da je remen blizu pucanja i to je preliminarni korak, jer kada dođe do toga vozilo se više neće pokrenuti. Konačno, intenzivan dim koji izlazi iz auspuha može biti još jedan simptom propadanja, uzrokujući anomalije u paljenju, jer je remen odgovoran za usklađivanje vremena sagorijevanja.

Koliko često treba menjati zupčasti remen?

Nekakvo pravilo kaže da se vijek trajanja zupčastog remena obično kreće između 60.000 i 180.000 kilometara. Međutim, realnost je i da ako se ova kilometraža ne pređe u razumnom broju godina, također je preporučljivo provjeriti remen i zamijeniti ga kako biste izbjegli pucanje koje utiče na druge elemente motora.

Svi proizvođači u svojim uputstvima za vozila navode približan broj kilometara za promjenu zupčastog remena, a od vitalnog je značaja da to znate i planirate unaprijed, kao što smo već spomenuli, trebate biti oprezni na navedene znakove i zvukove.

Postoje i pojedinačni faktori koji utiču na veće ili manje propadanje, jer se smatra da, na primjer, većina gradskog saobraćaja uzrokuje smanjenje njegove trajnosti i do 25 posto vremena zbog činjenice da je remen uvijek u stalnom stanju pokreta. Svaki vozač bi bar informativno trebao znati bar interval promjene, što je mnogo važnije kod polovnog automobila gdje je interval kraći.

Klix.ba

Slični članci

Back to top button