
Nedžma Hamidović (24) stipendistica je GKS (Global Korea Scholarship) programa u Južnoj Koreji. Gledajući njihove serije, primijetila je abecedu koja joj je bila jako zanimljiva i odlučila je učiti osnove jezika.
Ta ljubav dodatno se produbila kako je otkrivala više o korejskoj sceni, mentalitetu, načinu života i kulturi. Kasnije je saznala za GKS stipendiju te shvatila da bi se trebala prijaviti i tako je njena avantura u ovoj dalekoj zemlji počela.
Nedostatak ohrabrenja
Prva godina u Južnoj Koreji posvećena je učenju korejskog jezika, nakon čega će nastaviti diplomski studij na Kookmin Univerzitetu iz oblasti poslovne administracije – menadžment.
– Jedna od stvari, osim zabavne industrije po kojoj je Koreja u svijetu poznata, jeste upravo brzi ekonomski razvoj. Ova stipendija nudi ogromnu priliku za obrazovanje. Proces prijave bio je zahtjevan, kako vremenski tako i emocionalno. Pored toga što je trebalo sakupiti dokumentaciju, napisati motivaciono pismo i detaljan plan učenja za tri godine te proći sva tri kruga prijave, bilo je potrebno i mnogo podrške od porodice i prijatelja. Nažalost, moram iskreno reći da kod nas u Bosni, kada se spomene ovakav poduhvat, često se naiđe na sumnju, osuđivanje i umanjivanje snova – priča Hamidović.

Zaljubila se u kulturu ove zemlje. Ustupljena fotografija
Navodi da mnogi odustanu zbog nedostatka ohrabrenja zbog čega je jako važno mijenjati tu svijest i pokazivati da je moguće — da mladi iz BiH mogu ostvariti velike ciljeve, ako imaju podršku i vjeru u sebe.
– Korejski sam počela učiti samostalno putem interneta. Godinu sam učila sama jezik, a nakon toga i upisala online kurs Učimo korejski. Kad sam došla u Koreju, već sam mogla voditi svakodnevne konverzacije. Kroz jezik sam naučila mnogo o njihovoj kulturi i načinu razmišljanja – kazala je Hamidović.
Ističe da je imala uglavnom pozitivna iskustva kad je riječ o hidžabu te da je vrlo često pitaju o njegovom značenju, kao i o islamu.
– Mnogo mi je drago i ponosna sam na činjenicu da mi je pružena prilika da ljudima koji rijetko imaju dodira s islamom pokažem pravi islam i pobijem predrasude. Jedno posebno iskustvo mi se desilo kad me jedna korejska porodica pozvala na večeru u svoj dom, gdje su bili okupljeni njihovi prijatelji. Tokom večeri izrazili su želju da isprobaju moj hidžab, da bi osjetili kako je to nositi ga. Bio je to prelijep trenutak međusobnog poštovanja, razmjene kultura i iskrenog interesovanja za moj identitet – navela je Hamidović.
Emotivna iskustva
Posebno uživa u gostoprimstvu i toplini ljudi, a ovih osam mjeseci, koliko je tamo, doživjela je mnogo iskustava koja su je duboko dirnula.
– Više puta su mi na ulici prilazili potpuno nepoznati ljudi samo da mi kažu kako mi hidžab prelijepo stoji, da sam lijepa i da mi požele dobrodošlicu u Koreju. Nerijetko su postavljali pitanja o islamu, o mojoj domovini Bosni i Hercegovini, te o tome kako se snalazim u Koreji. Osjetila sam iskreno interesovanje i poštovanje koje me uvijek iznova iznenadi i obraduje – naglasila je Hamidović.
U svijetu gdje pokrivene žene često nailaze na nerazumijevanje, dodaje, ovakvi trenuci prihvatanja, ljubaznosti i otvorenosti ostavljaju dubok trag. Pokazuju da poštovanje i dobrota ne poznaju granice jezika, religije ni kulture.
Ne ograničavajte snove
– Voljela bih poručiti svim mladim ljudima, posebno djevojkama koje nose hidžab, da ne ograničavaju svoje snove. Ako želite otići daleko, bilo fizički, jezički ili kulturološki — to je moguće. Bitno je vjerovati u sebe, biti hrabar i spreman da učite, rastete i s poštovanjem predstavite ko ste i odakle dolazite – poručila je Hamidović.
Trenutak topline
– Jedne prilike bila sam s prijateljicom iz Hrvatske u restoranu u kojem sam praviš tradicionalno korejsko jelo — tteokbokki. Pošto smo obje bile strankinje, nismo znale kako tačno da pripremimo jelo ni koju temperaturu da podesimo. Tada nam je prišla gospođa koja je sjedila sa svojim djetetom i strpljivo nas naučila kako da sve uradimo ispravno. Iako možda malen čin za nju, za nas je to bio trenutak topline i podrške koji nam je mnogo značio – ispričala je Hamidović.