
Savjet (grado)načelnika Stranke demokratske akcije održao je sjednicu u Konjicu.
Kako je saopćeno iz SDA, na sjednici su usvojeni sljedeći zaključci:
1. Savjet ističe hitnu potrebu za unaprjeđenje sistema civilne zaštite, s jasno definiranim nadležnostima između federalnog, kantonalnog i lokalnog nivoa, te uspostavom jedinstvenog protokola za koordinaciju u vanrednim situacijama. Također, neophodno je ojačati lokalne kapacitete kroz obuku i opremanje štabova Civilne zaštite, modernizirati infrastrukturu i osigurati stalnu operativnu spremnost. Aktivno uključivanje komunalnih službi i građana u kriznim situacijama, uz kontinuiranu edukaciju, ključno je za efikasnu reakciju na vanredne okolnosti.
2. Savjet smatra da je za poboljšanje vatrogasnih kapaciteta i efikasno odgovaranje na požare potrebno nabaviti savremenu opremu, uključujući helikoptere i air tractor avione specijalizirane za gašenje šumskih požara. Također, predlaže se formiranje specijalizirane zračne jedinice unutar Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) koja bi omogućila brže i efikasnije odgovaranje na krizne situacije. Preporučuje se unaprjeđenje obuke vatrogasnih ekipa, modernizacija vatrogasnih stanica, te implementacija sistema stimulacija za dobrovoljce, kako bi se osigurala maksimalna efikasnost u prevenciji i gašenju požara.
3. Savjet smatra da je hitno potrebno pokrenuti izmjenu Zakona o javnim nabavkama, kako bi se u vanrednim stanjima i prirodnim nesrećama efikasno i pravovremeno mogle poduzimati mjere spašavanja ljudi, sanacije i obezbjeđenja osnovnih životnih i društvenih funkcija. Proces ugovaranja u takvim situacijama mora biti prilagođen okolnostima, brz i efikasan, te jasan u tumačenju. Primjer nesposobnosti je sanacija pruge u Jablanici, koja je na kraju završena donacijama, jer se niko nije usudio ugovoriti potreban posao. Iz tog lošeg primjera svi moraju učiti, te uraditi sve što mogu da se takva nesposobnost i neodgovornost ne ponove pod izgovorima javnih nabavki.
4. Savjet smatra da aktuelni proces donošenja Zakona o vatrogastvu treba slijediti odluke Ustavnog suda, te da zakon treba da bude prilagođen svim općinama i gradovima. Fond za vatrogastvo obezbjeđuje stabilnost sistema zaštite i spašavanja od požara i njegovo ukidanje bi ugrozilo budućnost opremanja vatrogasnih jedinica. Ne može se finansirati vatrogastvo samo iz dobiti, kako je trenutno predloženo u Nacrtu Zakona (0,04% od dobiti).
5. Savjet naglašava da Federalna i kantonalne uprave civilne zaštite, uz podršku dužnosnika SDA moraju preuzeti i pojačati koordinirajuću ulogu u opremanju i jačanju struktura Civilne zaštite. Gdje god je to moguće mora se sagledavati i jedinstveni prostor i međuopćinske i šire potrebe kroz standardizaciju opreme (npr. sistem veze u svim općinama), kroz nabavku opreme koju ne može nabavljati nijedna općina samostalno (helikopteri za gašenje požara i transport pacijenata, poljske kuhinje,…). Zadužuju se predstvnici SDA na kantonalnom i federalnom nivou da iniciraju ovakve aktivnosti.
6. Savjet predlaže pokretanje Izmjena i dopuna Zakona o zaštititi i spašavanju ljudi i materijalnih dobara između ostalog i zbog načina finansiranja Civilne zaštite.



