
Centar za sigurnosne studije jučer je, u Sarajevu, predstavio nalaze naučnog istraživanja „Perspektive cyber sigurnosti u BiH“.
Istraživanje je realizirano u okviru projekta „Procjena budućih trendova organiziranog kriminaliteta u BiH – OCASSESS BiH“, a koji je podržan kroz MATRA program Vlade Kraljevine Nizozemske.
Konferencija je okupila predstavnike policijskog sektora i pravosuđa, s različitih nivoa vlasti u BiH, akademske i međunarodne zajednice.
U riječima dobrodošlice, sudionicima su se obratili predsjednik Centra za sigurnosne studije, Denis Hadžović, viši službenik za sigurnost i stabilnost Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH, Rešad Trbonja, te policijski komesar Uprave policije MUP-a ZDK, Admir Gazić, svi ukazujući na prvorazrednu važnost razmatranja i diskusije o kibernetičkoj sigurnosti.
Nalaze naučnog istraživanja predstavio je istraživački tim Centra za sigurnosne studije, a ključna poruka je da, usprkos sve učestalijim kibernetičkim napadima u BiH, zemlja ostaje ranjiva i sve izloženija većinom zbog nedostatka političke volje da se ovom aspektu sigurnosti države, društva i građana posveti adekvatna pažnja.
Tokom diskusije, sudionici konferencije iskazali su značaj i svrsishodnost istraživanja, koje je ujedno i rezultat suradnje civilnog društva, sigurnosnih institucija i akademske zajednice u adresiranju ovog aspekta sigurnosti sa sve izraženijim implikacijama i u funkcioniranju organiziranih kriminalnih grupa.
Radi se o pionirskom istraživanju u BiH upotrebom metode horizont skeniranja koja omogućava otkrivanje, analizu i suzbijanje modernih prijetnji u oblasti organiziranog kriminaliteta, stoji u priopćenju Centra za sigurne studije.
Cjelokupno istraživanje, s preporukama na strateškom i operativnom nivou, dostupno je na web stranici Centra za sigurnosne studije: www.css.ba/research/.