DruštvoHercegovinaKulturaMagazinVijesti

U Mostaru svečano otvorene Hadži Balina džamija i Opijačeva tekija

Uz učenje tekbira i presijecanjem vrpce, u Mostaru je danas svečano otvorena obnovljena Opijačeva tekija na Šehovini.

Vrpcu su zajedno presjekli zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Enes ef. Ljevaković, muftija mostarski Salem ef. Dedović, direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske Sinan Aksu, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zajimović, predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Mostar Džafer Alić i predsjednik Tarikatskog centra Islamske zajednice šejh Ćazim Hadžimejlić.

Tokom obraćanja oni su istakli značaj i važnost žive duhovno-odgojne tradicije tesavvufa, očuvanja vakufa i vakufske imovine, po čemu je Mostar tokom minulih vremena bio prepoznatljiv i izvan prostora Balkana.

– Nakon dugo vremena, Mostaru je u njegovu duhovnu panoramu vraćena Opijačeva tekija koja će biti mjesto susreta, saradnje, ali i punog nadzora muftije mostarskog i predsjednika Tarikatskog centra Bosne i Hercegovine – kazao je muftija Dedović.

Muftija mostarski Salem ef. Dedović

Na taj način, najavio je, ona će, uz tekiju na Vrelu Bune, imati vrlo važnu ulogu u jačanje duhovnosti i afirmaciju nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta Bošnjaka.

Sličnu poruku poslao je i direktor Zajimović, istaknuvši kako se ne radi samo o arhitektonskoj rekonstrukciji već i o moralnoj obnovi – dijalogu, saburu i izgradnji čovjeka kroz znanje, zikr i prisustvo svetog.

Prema predanju, tekija na Šehovini je jedan od najstarijih sakralnih objekata, izgrađenih u Mostaru još i prije dolaska Osmanlija na prostore Mostara.

Dostupna historijska građa, Vakufnama Ibrahim-age Šarića, usko je povezuje sa životom i radom Ismaila Opijača, Šejh Jujinog učenika. Prestala je raditi nakon dolaska austrougarske uprave u Bosnu i Hercegovinu.

Obnovljena je i rekonstruisana sredstvima Generalne direkciji vakufa Republike Turske. 

– Bosna i Hercegovina nije samo prijateljska zemlja s kojom imamo dobre odnose. Ovo nas područje srčano povezuje jedne s drugima dubokim tragovima naše zajedničke historije, kulture i vjere – kazao je direktor Direkcije vakufa Turske Sinan Aksu, prenoseći selame turskog predsjednika Redžepa Tayyipa Erdogana i ministra Mehmeta Nurija Ersoya.

Direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske Sinan Aksu

Zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Enes ef. Ljevaković istakao je da je oživljavanje tekije, kao naročitog dobra, poseban događaj i od prvorazrednog je značaja za bosanskohercegovačke muslimane.

– Prema mnogim autorima, islam je, zapravo, ovdje i započeo tesavvufom. On je otvorio vrata Bosne i tim kanalom je omogućen dotok blagorodne plime islama. On je svojom blagošću, plemenitošću i duhovnom čistotom, prvi osvojio srca ovdašnjih ljudi, stekao svoje vjerne pristalice i ostao ovdje sve do danas. Prema tome, tesavvuf je neodvojivi dio ovdašnje tradicije islama – kazao je Ljevaković.

Zamjenik reisu-l-uleme Enes ef. Ljevaković 

Nakon kraćeg opisa unutrašnjih derviških običajnosti i načina funkcionisanja tekija, izrazio je nadu da će i ova tekija davati dobre rezultate i da će šejhovi u njoj biti autentični, istinski učeni, produhovljeni, gospodstveni u svojim manirima, odgojeni na izvornim tesavufskim načelima i da će biti svjetiljke koje će privlačiti ljudska srca.

– Danas je potreba za takvim ljudima, takvim velikanima, doista velika. Pa, neka poteče i ta rijeka u Bosni i neka njena svježina dopre daleko, a šum neka joj bude ugodan za uši – poručio je Ljevaković, saopćila je MINA.

Također, danas je otvorena i Obnovljena Hadži Balina džamija u Brankovcu.

Njena obnova, kako je to istakao direktor Vakufske direkcije, nadilazi puku obnovu građevine, s obzirom na to da je ona i svjedočanstvo povratka pravde, dostojanstva i duhovnog kontinuiteta.

– Džamija je historijski znak prisutnosti muslimana u ovom gradu. Ona je simbol ustrajnosti, postojanosti i vjere, pa čak i onda kada je nasilno srušena, 1950. godine, iako je bila potpuno očuvana. Tada se rušilo s ciljem da se izbriše trag, da se utiša glas. Danas, mi vraćamo taj glas – kazao je Zajimović.

Direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zajimović

Hadži Balina džamija, s istoimenom medresom i mektebom, izgrađena je 1612. godine, a njeni temelji otkriveni su arheološkim iskopavanjima 2010. godine. Prvobitno je bila bez munare, koju je uz nju 1762. dogradio drugi vakif Osman-ef. Golić. Obnovljena je sredstvima Generalne direkcije Vakufa Republike Turske. 

Obnovom džamije, staroj mostarskoj mahali Brankovac vraćen je duhovni i kulturni simbol. Prepoznatljiv pečat u historijskom kontinuitetu ove džamije ostavile su generacije ulemanske porodice Karabega, pa se često imenovala i kao Karabegova džamija.

– Hadži Balin vakuf pratila je teška sudbina, oduzimanja i zatiranja kroz prethodne sisteme vlasti. No, ostala je njegova plemenita srčika da svjedoči o neuništivosti vakufa. Nalazimo to i u slučajevima otetih i uzurpiranih vakufa, koji su nadživjeli njihove otimače i uzurpatore, nepravedne političke sisteme i zakone, da su milošću Božijom danas oplemenjeni i u funkciji onoga za što su ih njihovi vakifi zavještali – u svom obraćanju naglasio je mostarski muftija.

Direktor Generalne direkcija vakufa Turske naglasio je da “zaštita naslijeđa, emaneta naših predaka znači oživljavanje temeljnog duha naše civilizacije”.

– Svi ovi napori su izraz našeg dubokog poštovanja prema duhovnim vrijednostima naše bosanskohercegovačke braće – rekao je Aksu, dodavši da je svaka obnovljena džamija poziv na ponovni uzlet čistog monoteizma, a svaka obnovljena tekija mjesto mira koje se svojim smirajem obraća ljudskim srcima.

Zamjenik reisu-l-uleme Ljevaković uputio je posebnu zahvalnost Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske, te zamolio goste iz Turske da zahvalnost prenesu i turskom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu, kao i turskom narodu na sveukupnoj pomoći u obnovi, renoviranju i revitalizaciji naše baštine, posebno džamija i tekija iz osmanskog perioda.

Džamiju su presijecanjem vrpce svečano otvorili zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice, muftija mostarski, direktor Generalne direkcije vakufa Turske Sinan Aksu, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice i predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Mostar, saopćila je MINA. 

stav.ba

Slični članci

Back to top button