U subotu prvog juna susretima 30. kola završava se ovogodišnja sezona u Prvoj fudbalskoj ligi FBiH. I ova sezona, kao i večina predhodnih bila je veoma uzbudljiva i neizvjesna, utrka za mjesto koje vodi u elitu bh. fudbala okončana je prije dva kola, mostarski Velež će naredne sezone igrati u BH Telecom Premijer ligi BiH.

I posljednje kolo će biti zanimljivo, već su prvoligaški status izgubili visočka Bosna, Novi Travnik i Vitez, dok se traži četvrta ekipa koja će napustiti prvoligaško društvo, ako FK Klis ne bude prvak Druge lige FBiH, grupa " Jug ".

Čak šest ekipa su kandidati za neželjeno mjesto 13. mjesto koje vodi u nži rang, to su
Orašje ( 41 ), Igman ( 40 ), Rudar ( 40 ), Jedinstvo ( 40 ), Čapljina ( 39 ), Slaven ( 38 ) ,

Od pomenutih ekipa, sve su domaćini sem konjičkog Igmana koji će na megdan mostarskom Veležu, Orašje je domaćin, Olimpiku, Rudar, Zvijezdi, Jedinstvo, Bratstvu, Čapljina, Bosni i Slaven, Metallegheu BSI.

Samo su dvije utakmice posljednjeg kola koje su bez takmičarskog značaja, Vitez - Goražde i TOŠK - Novi Travnik .

Subota, 01. juni u 17:30 sati:

Mostar: Velež - Igman , glavni sudija: Antoni Bandić ( Grude ), pomoćnici : Emir Zahiragić ( Sarajevo ) i Mirza Čehaja ( Goražde ), 4. sudija, Emir Spahalić ( Mostar ), delegat : Jasmin Memišević ( Cazin ), posmatrač : Mustafa Tabak ( Sarajevo ) .

Kakanj : Rudar - Zvijezda , Semir Sarajkić ( Sarajevo ), Nermin Mušić i Marko Zelenika oba Mostar, Jasmin Varupa ( Travnik ), Frano Klišanin( Livno ), Anto Sučić( Nova Bila ) .

Čapljina : Čapljina - Bosna , Kenan Bajraktarević ( Orašje ), Boris Bilješko ( Novi Travnikk ) i Mario Gragić ( Odžak ), Stipe Kovačević ( Tomislav ), Zlatan Pavlješević ( Lukavac ), Ermin Halilagić ( Sarajevo ) .

Tešanj : TOŠK - Novi Travnik , Josip Martinović ( Čapljina ), Admir Hadžiavdić ( Goražde ) i Marko Brezović ( Kostrč ), Mahir Mehmedičević ( Gradačac ),Mario Prusina ( Čitluk ), Besim Dervišbegović ( Orašje ) .

Vitez : Vitez - Goražde , Ilija Živković ( Orašje ), Josip Čolić ( Kupres ) i Stjepan Konta ( Livno ), Darko Gedžić ( Brčko ), Alen Mujkanović ( Zenica ), Jakov Tabak (Tomislavgrad ) .

Bihač : Jedinstvo - Bratstvo , Haris Poprženović ( Travnik ), Emir Delić i Sahib Smriko, Azem Karić svi Zenica, Renato Buhić ( Mostar ), Salem Kundo ( Goražde ) .

Živinice : Slaven - Metalleghe BSI , Benjamin Deljković, Haris Ljuca i Edin Redžović svi Sarajevo ), Ernis Džemidžić ( Goražde ), Anto Kobaš ( Tolisa ), Asmir Budimlić ( Bihać ) .

Orašje : Orašje - Olimpik ,Sanel Silić ( Cazin ) , Amir Hušidić ( Velika Kladuša ) i Edin Zjakić ( Bihać ), Edin Mujkić ( Doboj Istok ), Irfan Budimlić ( Bihać ), Nermin Paradžik ( Goražde ) .


Ismet Nimanović

U pretposljednjem 25. kolu Druge lige FBiH, grupa Jug lider Klis je visoko porazio ekipu Branitelja rezultatom, 7:0, dok je bivši premijerligaš Posušje golom Marka Jukića zabilježio pobjedu u derbiju kola u Gornjem Vakufu / Uskoplju.

Pozivamo Vas da se večeras u 21:15 h pridružite klubu navijača "Red Army" Konjic na Platou kod konjičke ćuprije. Crvena Armija će bakljadom čestitati voljenom klubu ulazak u Premijer ligu.

"Konjic živi za Velež!"- poručili su iz kluba navijača "Red Army" Konjic.

Novikonjic.ba

U srijedu 29. maja igra se 29. Vanredno kolo Druge lige FBiH, grupa " Jug ", derbi kola se igra u Gornjem Vakufu / Uskoplju između domaće Sloge i drugoplasirane ekipe Posušja. Ovaj derbi bi mogao odlučiti koja će ekipa osvojiti titulu prvaka na drugoligaškom " Jugu " . Ovaj derbi je povjeren, Mostarcu, Mrinu Sutonu, pomagat će mu Toni Bandić iz Gruda i Andrija Dolić iz Prozora / Rame, dok je delegat, Tomislav Čuić iz Tomislavgrada .

Lider Klis će ponovo biti domaćin u ovom kolu, ovaj put u Buturović Polje stiže mostarski Branitelj, domaći su apsolutni favoriti.

Ekipe Brotnjo Čitluka i Rame su favoriti u domaćim duelima sa ekipama, Stoca, odnosno, Troglava 1918.

Na preostale tri utakmice se očekuje nezvjesnost u susretima u Jablanici gdje Turbina ugoščuje Grude, Kamešnica ekipu Tomislava i Bjelopoljac ekipu Neuma.

Srijeda, 29. maj u 17:30 sati:

Gornji Vakuf / Uskoplje: Sloga - Posušje , glavni sudija: Marin Suton ( Mostar ), pomoćnici: Toni Bandić ( Grude ) i Andrija Dolić ( Prozor / Rama ), delegat: Tomislav Čuić ( Tomislavgrad ) .

Čitluk: Brotnjo Čitluk - Stolac , Mario Pejić ( Mostar ), Marijan Ćosić i Darijo Lovrić oba Široki Brijeg, Vinko Begić ( Posušje ).

Podhum kod Livna : Kamešnica - Tomislav , Sandi Ljevo ( Mostar ), Adnan Arfadžan ( Jablanica ) i Anis Kalajdžić ( Mostar ), Marko Jonjić ( Kupres ) .

Buturović Polje : Klis - Branitelj , Drago Tabak ( Tomislavgrad ), Dominik Jureta i Antonio Čačija oba Livno, Nedžad Pehilj ( Stolac ) .

Jablanica : Turbina - Grude , Ivan Jurič ( Tomislavgrad ), Antonio Marčinko ( Mostar ) i LukaPapac ( Tomislavgrad ), Zdenko Golemac ( Mostar ) .

Bijelo Polje : Bjelopoljac - Neum , Jure Delić ( Mostar ), Matej Bevanda ( Čitluk ) i Jozo Jozić ( Mostar ), Almir Miljević ( Konjic ) .

Prozor / Rama : Rama - Troglav 1918 , Sehmin Hakalović ( Konjic ), Oliver Kožul ( Ljuti Dolac ) i Tomislav Pušić ( Mostar ), Damir Kljajo ( Mostar ) .

Ismet Nimanović

Utrka za prvaka Druge lige FBiH, grupe Jug je neizvjesna skoro od samog početka prvenstva između Klisa iz Buturović Polja i bivšeg premijerligaša ekipe Posušja.

Domaće pobjede Klisa i Posušja, Tomislav u derbiju bolji od Brotnjo Čitluka.

Kadetkinje Ženskog košarkaškog kluba "Konjic" na finalnom turniru državnog prvenstva osvojile su treće mjesto i bronzanu medalju što je veliki uspjeh ne samo za ovaj klub nego i grad Konjic.

Odigrane su utakmice predposljednjeg 29. kola Prve lige FBiH koje je razriješilo ptanje ekipe koja će naredne sezone igrati u BH Telecom Premijer ligi Bosne i Hercegovine, dok se situacija oko opstanka nakon ovog kola još više zakomplikovala.

Stranica 9 od 79