Fadil Buturović: Muzika je za mene najrazumljiviji jezik

Fadil Buturović, bh. muzičar i harmonikaš, napisao je tekst i muziku za pjesmu "Zagrli ovaj grad", koja ovih dana lijepu muzičku poruku iz Konjica širi po svim dijelovima BiH.

Numeru su s oduševljenjem prihvatili svi Bosanci i Hercegovci, što pričinjava ogromno zadovoljstvo autoru, koji kaže da reakcije stižu sa svih strana svijeta, od zemalja Evrope, Amerike, Australije pa do Saudijske Arabije.

- Kada sam pisao stihove pjesme, u svom srcu sam ih namijenio gradu u kojem sam odrastao i u kojem i dalje živim, ali sam svjestan da ona ima jedan univerzalan tekst, naročito u refrenu, koji se može primijeniti na mnoge gradove. Sretan sam kad vidim da su pjesmu prisvojili i ljudi koji nisu iz Konjica, što znači da su na najbolji mogući način shvatili poruku. Smatram da je naš grad odavno zaslužio da ima jednu pjesmu svih građana, usudit ću se pa reći, odu grada. Najčešće reakcije ljudi su suze i lijepe emocije koje ih vežu za njihove rodne krajeve - kaže Fadil Buturović na početku razgovora za Faktor.

Ideja za pjesmu je postojala dugo, a realizirana je tokom situacije sa koronavirusom, kad su svi uključeni u projekat imali dovoljno vremena da joj se posvete, s obzirom na to da su otkazani svi nastupi i muzički život s aspekta scene je stao.

- Neki stihovi su nastali još prije nekoliko mjeseci. Trenutna situacija je dodatno probudila taj lokal patriotizam. Ne bih rekao da je pjesma potaknuta inatom ili nekim prkosom, iako smo svjesni da je naš grad u proteklom periodu bio jako stigmatizovan i pogrešno predstavljan. Ova pjesma prevazilazi takve osjećaje jer je produkt čiste ljubavi prema svome gradu i ne treba je stavljati u kontekst jednog vremena ili situacije - potcrtava muzičar.

Trenutno uživa u plodovima rada na ovoj pjesmi, ali i priprema nešto novo sa suprugom Amnom Keskin, pjevačicom. U pitanju je pjesma bazirana na etno stilu sa motivima svih muzičkih tradicija sa Balkana.

- Vjerujem da će to biti jedna od najljepših pjesama koje sam radio. Amna je osoba koja svaku moju notu prva čuje, i sa njom zajedno dolazim do temeljnih rješenja po pitanju svog i njenog autorskog rada. Radim i na nekoliko pjesama koje sam bilježio u momentima inspiracije, a kasnije svaka od njih dođe na oblikovanje, pa tek onda dobije info i, naravno, sama pjesma po svom stilu izabere svog izvođača - nastavlja Buturović.

Na jednom od koncerata "Dubioze kolektiv"

Publici u BiH poznat je i po radu sa "Dubioza kolektivom", gdje je prisutan na šest njihovih albuma.

- "Dubioza kolektiv" je jedna velika muzička priča koja je napravila međunarodni uspjeh kakav bi svaki bend poželio. S njima sam nastupao na njihovim najvećim koncertima na Balkanu, a trebao sam biti dio velike turneje u martu, koju je, nažalost, prekinula pandemija i nije bilo suđeno, ali svakako bit će još prilika, nadam se. Osim što su veliki profesionalci, oni su veliki ljudi i jako dobri drugari. Kroz saradnju s njima sam naučio mnogo dobrih stvari na svim životnim poljima - zadovoljan je Fadil.

Na poziv Lepe Brene ostvario je saradnju i sa ovom živućom muzičkom legendom. Svirao je na njenim koncertima 2018. u Štark Areni, što mu, kako ističe, puno znači jer je imao priliku da svira pjesmu "Jugoslovenka", koja je jedna od prvih pjesama koju je naučio da svira još kao petogodišnjak.

- Muzika je za mene najrazumljiviji jezik, i kad sa nekim kliknem na prvi ton, onda sve ide kao pjesma. Na prijedlog producenta Nebojše Pudara sam dobio poziv jer sam, kako su rekli, odgovarao njihovim zamislima u kojima su tražili harmonikaša za pjesmu vrlo upečatljive muzičke slike i stila. Na moj prijedlog za aranžman, za njega sam dobio i potpis na pjesmi, što mi danas jako puno znači, naročito što ta pjesma tekstualno ima jasnu i jaku poruku normalnog shvatanja života i međuljudske tolerancije. Kad dođete u priliku da učite lekcije i stječete iskustvo sa nekim ko je u ovom poslu već skoro 40 godina, i da je pri tome u samom vrhu, onda na svaku minutu provedenu u takvom okruženju gledate kao na blago koje vam je palo s neba - iskren je odlični harmonikaš.

Osvrnuo se i na činjenicu da je muzička industrija jedna od najugroženijih usljed pandemije koronavirusa, te iznio svoja očekivanja u budućnosti.

- Sasvim je sigurno da će biti teško u narednih šest mjeseci, možda i duže, ali šta je, tu je. Istina je da će muzička branša biti jedna od najpogođenijih jer su ljudi iz ovog svijeta prvi prestali sa radom, a i zadnji će se vratiti u posao. Također, muzika je jedan vid luksuza i veliko je pitanje u kojoj će se mjeri ljudi odlučivati na organizacije zabava i veselja dok ne budu ponovo na stabilnom finansijskom nivou - zaključuje Buturović koji pauzu od putovanja i nastupa koristi za druženje sa porodicom i prijateljima.


 Faktor.ba / Novikonjic.ba

ocijeni
(1 glas)