DruštvoMagazinSvijetVijestiZanimljivosti

Šta se dešava u organizmu kada prestanete jesti hljeb

Prestanak konzumiranja hljeba, posebno bijelog, dovodi do gubitka kilograma, smanjenja osjećaja nadutosti, bolje apsorpcije minerala i povećanja energije.

U početku se može javiti umor i žudnja za slatkim zbog pada unosa ugljikohidrata. 

Brzi gubitak kilograma (vode)

Prerađeni ugljikohidrati iz bijelog hljeba skladiše se u mišićima kao glikogen, a svaki gram glikogena veže tri do četiri grama vode. Izbacivanjem hljeba gubite tu vodu, što dovodi do bržeg gubitka kilograma.

Smanjena žudnja za hranom

Bijeli hljeb uzrokuje nagle skokove i padove šećera u krvi, što dovodi do stalne gladi. Bez njega, nivo šećera postaje stabilniji, a time i apetit.

Povećana energija i bolja probava

Cjelovite žitarice su bogate vlaknima, ali bijeli hljeb nije. Izbacivanje bijelog hljeba smanjuje nadutost i poboljšava probavu.

Moguća privremena “gripa” (ketoza)

Ako drastično smanjite unos ugljikohidrata, tijelo može ući u stanje slično ketozi, što može izazvati umor, glavobolju i nervozu.

Bolja apsorpcija nutrijenata

Bez fitinske kiseline iz hljeba, tijelo bolje apsorbuje minerale poput cinka, željeza i kalcijuma.

faktor.ba

Slični članci

Back to top button