MOSTAR U NOVIM REZOVIMA: Od 1. juna bez posla ostaje 60 ljudi, među njima i asistenti djeci s teškoćama

Prvim danom juna 60-tak ljudi uposlenih na ugovor o djelu sklopljen s Gradom Mostarom ostaje bez posla.
Kako saznaje portal Bljesak.info, jedan od razloga je manjak novca u budžetu pa su se klubovi vijećnika u Gradskom vijeću i odbora za financije odlučili odobriti ovakav potez.
To je između ostalog kraj za angažman asistenata za djecu s teškoćama u razvoju u mostarskim vrtićima, a i najava ukidanja subvencija samim vrtićima.
Pored asistenata, i druge će mostarske službe i preduzeća ostati bez ljudi koji su radili na ugovor o djelu, a kako piše Bljesak.info, asistente u vrtićima će angažovati Vlada HNK kroz program upošljavanja pripravnika. To, ipak, kako su rekli roditelji djece s teškoćama u razvoju za njih nije rješenje jer se u procesu inkluzije ne može dopustiti tako često mijenjanje asistenata jer ne koristi djeci.
Mostarski budžet usvojen je u martu u iznosi od oko 161 milijuna KM, a tokom burne rasprave o budžetu rečeno je kako je Mostar preko noći izgubio 8 miliona KM zbog odluka Ustavnog suda.
Krajem decembra, predstavljajući budžet za ovu godinu, Amer Zubčević, načelnik Odjela za finansije nekretnine Grada Mostara, rekao je kako je veliki broj stavki smanjen. I ranije se govorilo o tome kako se mostarska blagajna ne puni prema očekivanjima.
Predloženim budžetom predviđeni su ukupni prihodi od 97.333.648 KM. To je za velikih 44,36 miliona KM manje od prošlogodišnjih budžetom planiranih prihoda od 141,691,780 KM.
U nategnutim mostarskim odnosima između SDA i HDZ-a, teško je očekivati da će se neko ozbiljnije pozabaviti ovim posljedicama budući da su sve snage onih koji odlučuju o ovom gradu usmjerene na visoke političke obračune dok se problemi u gradu gomilaju



