SvijetVijesti

EU kaznio Temu sa 200 miliona eura zbog prodaje ilegalnih proizvoda

Kineski online trgovac Temu kažnjen je sa 200 miliona eura (oko 390 miliona KM) od strane regulatora Evropske unije zbog, kako je navedeno, nedovoljnih mjera u sprečavanju prodaje ilegalnih proizvoda na svojoj platformi.

Kazna je rezultat prve faze obimne istrage provedene prema Digital Services Act (DSA) pravilima, koja obavezuju velike digitalne platforme da aktivno suzbijaju ilegalni i štetni sadržaj.

EU: Temu nije dovoljno procijenio rizike

Evropska komisija navodi da Temu nije adekvatno procijenio sistemske rizike vezane za prodaju ilegalnih proizvoda, niti potencijalnu štetu za potrošače u Evropskoj uniji.

Regulatori su posebno kritikovali način na koji algoritmi i sistemi preporuka proizvoda mogu dodatno pojačati vidljivost spornih artikala, uključujući i promotivne kampanje putem influensera.

Temu: Kazna je “nesrazmjerna”

Iz kompanije Temu saopćeno je da se ne slažu s odlukom Evropske komisije, navodeći da smatraju da je kazna preoštra.

U saopćenju je navedeno da se odluka odnosi na raniju procjenu iz 2024. godine te da su od tada unaprijedili sisteme kontrole, upravljanja platformom i zaštite korisnika.

Moguće nove kazne i nastavak istrage

Evropska komisija je dala Temuu rok do 28. augusta da dostavi plan mjera za usklađivanje s DSA regulativom.

Ako se utvrdi da kompanija i dalje ne ispunjava obaveze, mogu uslijediti dodatne kazne koje mogu doseći i do 6% globalnog godišnjeg prihoda.

Istraga se nastavlja, a regulator posebno razmatra da li je dizajn platforme potencijalno “zarazan” za korisnike i da li algoritmi doprinose širenju ilegalnih proizvoda.

Kazna za Temu druga je po redu u okviru DSA zakona, nakon što je ranije kažnjena i društvena mreža X u vlasništvu Elona Muska.

Slični članci

Back to top button