SvijetVijesti

Tramp želi uranij od Irana: “Ili ćete nam dati ili uništiti”

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) objavio je na svojoj platformi Truth Social da će iranski obogaćeni uranij, u sklopu pregovora o okvirnom sporazumu za okončanje rata s Iranom, morati biti uklonjen ili eliminisan.

Obogaćeni uranij bi ili bio odmah predat SAD i tamo uništen, ili uništen na licu mjesta ili na drugoj prihvatljivoj lokaciji u koordinaciji s Teheranom – napisao je američki predsjednik.

Tramp je dodao da bi taj proces trebala nadgledati Komisija za atomsku energiju ili njen ekvivalent mada je ostalo nejasno misli li se na američku agenciju ili na Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) sa sjedištem u Beču.

Također nije precizirano da li ovi uslovi predstavljaju trenutni status pregovora, zvanični zahtjev SAD ili već usaglašenu tačku potencijalnog sporazuma.

Budućnost iranskih zaliha od oko 400 kilograma visoko obogaćenog uranija ključna je tačka spoticanja u pregovorima, a Tramp je u subotu izjavio da je okvirni sporazum “uglavnom ispregovaran”.

Ovaj sukob traje od 28. februara, kada su Izrael i Sjedinjene Američke Države zajednički ušle u rat protiv Irana.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu (Netanyahu) potvrdio je u nedjelju, 24. maja, da se tokom telefonskog razgovora s Trampom prethodne večeri saglasio kako konačni sporazum mora trajno ukloniti nuklearnu prijetnju, što podrazumijeva demontiranje iranskih postrojenja za obogaćivanje i potpuno uklanjanje zaliha visoko obogaćenog uranija iz te zemlje.

avaz

Slični članci

Back to top button