
Predsjednik SAD-a Donald Trump uputio je dramatično upozorenje Iranu, poručivši da bi “čitava civilizacija mogla nestati večeras” ukoliko ne dođe do dogovora o ponovnom otvaranju Hormuški moreuz.
Trump je istakao da rok za postizanje sporazuma ističe u utorak u 20:00 sati po američkom vremenu, ali je dodao i da postoji mogućnost “revolucionarno pozitivnog ishoda” ukoliko se postigne dogovor u posljednjem trenutku.
U međuvremenu, američke snage izvele su nove udare na vojne ciljeve na Kharg Island, ključnom čvorištu za izvoz iranske nafte.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance izjavio je da Washington raspolaže dodatnim sredstvima za djelovanje protiv Irana, ali da ih za sada nije koristio, naglasivši da su osnovni vojni ciljevi već ostvareni.
Istovremeno, iranski državni mediji izvijestili su o pogibiji dvije osobe nakon napada na most u Kashan, dok je izraelska vojska upozorila građane Irana da izbjegavaju korištenje željezničkog saobraćaja iz sigurnosnih razloga.
Napetosti dodatno rastu nakon što je Izrael saopćio da je Iran lansirao nove projektile, dok su pojedine zemlje Perzijskog zaljeva tokom noći prijavile napade na svojoj teritoriji.
Situacija na Bliskom istoku ostaje izuzetno napeta, uz ozbiljnu prijetnju daljnje eskalacije sukoba.



