Umro Vladislav Jovanović, Miloševićev saradnik: U Hagu tvrdio da su se Bošnjaci sami poubijali
Bivši ministar vanjskih poslova Savezne Republike Jugoslavije i nekadašnji ambasador pri UN-u Vladislav Jovanović preminuo je sinoć u 93. godini života, saopćila je njegova porodica.
Tokom višedecenijske službe obavljao je niz visokih funkcija.
No široj javnosti u regionu postao je poznat i po svjedočenjima u Hagu. Na suđenju Slobodan Milošević 2005. godine pojavio se kao svjedok odbrane. Tada je negirao postojanje plana o stvaranju nove srpske države, takozvane “Velike Srbije”, na teritorijama Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, navodeći da nikada nije čuo za takav plan.
Tvrdio je i da Srbija zvanično nije učestvovala u ratu u Bosni i Hercegovini niti u Hrvatskoj, te da je rat u bivšoj SFRJ bio izazvan “nelegalnim otcjepljenjem” republika.
Osam godina kasnije, 2013. godine, svjedočio je i na suđenju Radovanu Karadžiću, ponovo kao svjedok odbrane. Govoreći o politici bosanskih Srba, naveo je da “maksimalni cilj” Karadžića i rukovodstva s Pala nije bio odvajanje Republike Srpske od Bosne i Hercegovine i njeno pripajanje Jugoslaviji, već ostanak u zajedničkoj državi.
Tokom tog svjedočenja iznio je i niz kontroverznih tvrdnji, sugerišući da je pretežno bošnjačka strana bila odgovorna za smrt civila u Sarajevu, dok je za raspad Jugoslavije okrivio međunarodnu zajednicu.
U unakrsnom ispitivanju haški tužilac suočio ga je s navodima da se 1993. godine zalagao za “etničku homogenizaciju” teritorija zauzetih u Bosni i Hercegovini “u što kraćem roku”. Jovanović je potvrdio da je zastupao takav stav, ali je tvrdio da pod tim nije podrazumijevao “upotrebu prisilnih sredstava, a kamoli činjenje zločina”.
Od njega su se emotivnim porukama oprostili predsjednik Srbije Aleksandar Vućić i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, prenosi Blic.
– Sa tugom sam primio vijest o smrti Vladislava Jovanovića, jednog od posljednjih velikih diplomata starog kova, koji je svojim iskustvom, kao i promišljenim i odmjerenim nastupom, oblikovao spoljnu politiku naše zemlje u teškim vremenima tokom kojih je savjesno i predano obavljao svoje odgovorne dužnosti – rekao je Vučić.
– Sa dubokim žaljenjem primio sam vijest o smrti Vladislava Jovanovića, čovjeka koji je decenijama dostojanstveno predstavljao našu zemlju u svijetu i svojim znanjem, iskustvom i smirenošću ostavio snažan trag u srpskoj diplomatiji – rekao je Ivica Dačić.
– Njegova posvećenost državnoj službi, učešće u složenim pregovorima i nepokolebljivo zalaganje za mir i dijalog ostaju kao vrijedan amanet generacijama koje dolaze. Bio je moj veliki prijatelj i politički saborac, patriota, izvrstan diplomata i ugledni državni funkcioner koji se tokom čitavog života zalagao za Srbiju i srpske interese – naveo je Dačić.



