
Regulator medija u Gabonu najavio je privremenu suspenziju društvenih mreža „do daljnjeg“, navodeći da je online sadržaj podsticao konflikte i produbljivao podjele u zemlji.
U televizijskoj izjavi, Visoka uprava za komunikacije (HAC) kao razloge navela je „širenje lažnih informacija“, „sajber nasilje“ i „neovlašteno otkrivanje ličnih podataka“.
Portparol Jean-Claude Mendome nije precizirao koje platforme će biti pogođene, ali popularni servisi poput WhatsAppa, Facebooka i TikToka najviše koriste mladi u zemlji. Gabon se trenutno nalazi u fazi tranzicije nakon vojnog udara 2023. godine, dok predsjednik Brice Oligui Nguema suočava sa rastućim socijalnim nezadovoljstvom i štrajkovima zaposlenih u javnom sektoru.
Privremena obustava društvenih mreža posebno će pogoditi lokalne biznise, jer mnogi koriste platforme za promociju i komunikaciju sa klijentima.
Građani su podijeljeni u reakcijama – dok neki izražavaju zabrinutost zbog posljedica po razvoj i poslovanje, drugi smatraju da je odluka vlasti opravdana.



