DruštvoMagazinSvijetVijestiZanimljivosti

Ova grupa korisnika nestat će sa TikToka

Nova tehnologija, koja je tokom prošle godine prošla kroz pilot projekat u EU, koristi analizu profila, objavljenih video-snimaka i obrazaca ponašanja kako bi procijenila da li nalog pripada djetetu mlađem od 13 godina, prenosi The Guardian.

Nalozi koje sistem označi neće automatski biti uklonjeni, već će ih pregledati posebno obučeni moderatori, nakon čega mogu biti deaktivirani, navodi TikTok.

Sličan pilot projekat u Velikoj Britaniji doveo je do uklanjanja hiljada naloga. Velike platforme kao što su TikTok, YouTube i Instagram nalaze se pod sve većim pritiskom regulatora da efikasnije identifikuju i uklone naloge djece. 

Meta, vlasnik društvenih mreža Facebook i Instagram, već koristi eksternu kompaniju za provjeru starosti korisnika, a TikTok je to odlučio nakon što je Australija u decembru prošle godine uvela zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina. 

  Prema podacima australijskog regulatora za online sigurnost, od 10. decembra prošle godine uklonjeno je više od 4,7 miliona maloljetničkih naloga na deset platformi, dok u EU i Velikoj Britaniji raste pritisak za sličnim mjerama.  

faktor.ba

Slični članci

Back to top button