Sjedinjene Američke Države nalaze se u završnoj fazi priprema za pokretanje mirovne misije u Gazi. Njihovi diplomatski predstavnici širom svijeta, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, aktivno rade na formiranju Odbora za mir, Međunarodnih stabilizacijskih snaga (ISF) te jedinstvene komande koja bi koordinirala njihov rad.
U okviru tih priprema, američki zvaničnici kontaktirali su političke aktere u Bosni i Hercegovini s prijedlogom da i naša zemlja uputi vojnike Oružanih snaga BiH u ovu misiju.
O ovome je prije nekoliko dana govorio i ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.
“Razgovaramo i očekujemo da će naše snage učestvovati u mirovnim operacijama u Gazi. Imamo ne jednu, nego više jedinica koje su spremne za to. Sada je potrebno provesti domaću proceduru”, poručio je Helez tokom obilježavanja Dana Oružanih snaga BiH u Sarajevu.
Podsjećamo, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija sredinom novembra usvojilo je Rezoluciju 2803, kojom je postavljen okvir za mirovnu misiju u Gazi i precizno definisana njena uloga, druga faza Trumpovog plana za Gazu.
Rezolucijom je predviđeno formiranje Trumpovog Odbora za mir kao privremene upravljačke strukture, uspostavljanje Međunarodnih stabilizacijskih snaga koje bi činile dobrovoljne države učesnice, te formiranje jedinstvene komande ISF-a.
Prema pisanju Axiosa, predsjednik Trump planira da drugu fazu plana zvanično predstavi do božićnih praznika. To bi obuhvatilo povlačenje izraelskih snaga s većeg dijela Gaze, raspoređivanje ISF-a na tom prostoru i početak rada nove upravljačke strukture na čelu s Odborom za mir.
Američki zvaničnici uključeni u proces navode da se nalaze u završnoj fazi formiranja međunarodnih snaga i nove civilno-sigurnosne strukture za Gazu, za koju očekuju da će biti uspostavljena u naredne dvije do tri sedmice.



