Mapiranje invazivnih biljnih vrsta ključni je korak za zaštitu ekosustava

Udruga „Prelac“ počela je sa realizacijom projekta „Inventarizacija i geografska rasprostranjenost invazivnih biljnih vrsta na području Grada Konjica“. Osnovni cilj projekta je inventarizacija invazivnih biljnih vrsta i formiranje detaljne baze podataka o rasprostranjenju istih, georeferenciranje svih konstatovanih literaturnih i herbarskih podataka o invazivnim biljnim vrstama te sistematska i hijerarhijska uređenost svih podataka za svaku pojedinačnu vrstu na području Grada Konjica, a sve u cilju lakšeg i bržeg pretraživanja od strane potencijalnih korisnika.
Važan je to korak u razumijevanju i suzbijanju utjecaja invazivnih vrsta na lokalni ekosustav, istaknula je prof.dr.sc. Višnja Bukvić članica ekspertnog tima na projektnom sastanku održanom povodom početka projekta.
„Invazivne biljne vrste ozbiljno ugrožavaju biološku raznolikost, poljoprivrednu proizvodnju i zdravlje ljudi, a njihov monitoring i kontrola su ključni za očuvanje autohtonog biljnog svijeta. Ovim projektom ćemo po prvi put detaljno mapirati i analizirati invazivne biljne vrste na ovom području, što će omogućiti donošenje ciljanih mjera zaštite i upravljanja. Naša istraživanja će, osim naučne vrijednosti, imati i značajan doprinos u planiranju održivog razvoja i zaštite prirode u Konjicu i šire. Očekujemo da će rezultati biti od koristi institucijama, istraživačima i lokalnoj zajednici u borbi protiv širenja ovih izuzwtno opasnih biljnih vrsta“, kazala je prof. Bukvić.
Projekt traje deset mjeseci a sufinancira ga Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH na osnovu provedenog Javnog konkursa za dodjelu sredstava za realizaciju programa, projekata i sličnih aktivnosti iz područja zaštite okoliša za 2024. godinu sa 40.000,00 KM, dok je sufinanciranje Udruge Prelac 10.000,00 KM.
Sadržaj ovog saopštenja za javnost isključiva je odgovornost Udruge „Prelac“i ne predstavlja nužno stav Fonda za zaštitu okoliša FBiH.