DruštvoMagazinSvijetVijestiZanimljivosti

Nakon što je 47 godina bio u okeanu, prsten stigao do vlasnika

Dan prije 83. rođendana Morgana Periga prošlog mjeseca, neočekivani paket pojavio se na njegovom pragu. U njemu je bio prsten koji je dobio kada je diplomirao na Univerzitetu Mekmaster, a koji je izgubio 1977. godine.

Aleks Dejvis, profesionalni ronilac, ribolovac i turistički radnik na Barbadosu, poslao je jedan prsten potpuno nepoznatom čovjeku, prenosi rts.rs.

Tokom nedjelje u kojoj nije bilo mnogo posla, Dejvis je provjeravao veb-kamere koje su pokazivale mjesto za koje je bio zainteresovan nakon što je tuda protutnjao uragan Beril, ranije ove godine.

„Dakle, podvodna područja koja su bila poput prelijepih pješčanih plaža, odjednom su su se pretvorila u ogoljene stijene. Imajući to na umu, razmišljao sam o područjima gdje želim da odem, a gdje je mnogo pijeska nanijeto dejstvom uragana“, priča ronilac.

View this post on Instagram

A post shared by Alex Davis (@freedivingbarbados)

Koristeći detektor metala, Dejvis je prvo naišao na uobičajen ulov – zarđale eksere, čepove i novčiće. Međutim, tada je primijetio nešto zanimljivo u vezi sa novčićima.

„Bili su iz 70-ih i 80-ih godina i polako sam shvatao da sam u zoni u kojoj očigledno ima mnogo starih stvari“, rekao je Dejvis. Onda je njegov detektor metala počeo da se oglašava drugačijim zvukom. Znajući da je to signal za zlato, počeo je da kopa.

Nakon što je prosijao nekoliko slojeva pijeska, mrtvih korala i stijena, Dejvis je iskopao prsten sa tamnocrvenim kamenom. Dok je još bio pod vodom, ronilac je primijetio da prsten nije korodirao, kao i da ima žig draguljara, što znači da je napravljen od čistog zlata.

Kada se vratio na kopno, uvećao je gravuru i otkrio riječi „Mekmaster univerzitet 1965.“ i inicijale „FMP“.

„Kada sam to vidio, pomislio sam: ’Ovdje definitivno ima dovoljno informacija da pokušam da prsten vratim vlasniku. Imamo školu, imamo matursku godinu, imamo tri inicijala“, objašnjava ronilac.

Lov na vlasnika

„Dejvis je odmah pretražio sajt Univerziteta Mekmaster i poslao upit o opštem alumni imejlu Univerziteta“, naglasila je Karen Mekvig sa tog Univerziteta. U mejlu je opisano kako je Dejvis otkrio prsten i lične podatke koji su ugravirani na njemu, a mogli bi pomoći Univerzitetu da identifikuje njegovog vlasnika.

Nastojanje ljudi da se ponovo povežu sa starim prijateljima je sasvim uobičajeno, ali ovaj zahtev je bio neobičan. Molba za univerzitetskog alumni koordinatora je bila da pomogne u pronalaženju nekoga sa inicijalima FMP.

Potraga je ubrzo ukazala na Frederika Morgana Periga i Univerzitet ga je odmah obavijestio.

„Srećom, Morgan je zaista dobar bivši student koji je nastavio da deli svoje podatke sa Univerzitetom nakon svih ovih godina. Dakle, to je bila druga briga koju smo imali – 1965. godina je bila dosta davno. Da li je ta osoba još uvijek živa?“, rekla je Karen Mekvig koja je inače zadužena za pitanja koja se tiču bivših studenata.

Prema njenim riječima, Perigo je bio zapanjen kada je čuo da je prsten pronađen. Perigo je objasnio Mekvigovoj kako je izgubio prsten 1977. godine, kada je bio na porodičnom putovanju na Barbados. Njegovog sina je oborio talas i kada je zgrabio ruku dječaka kako bi ga izvukao iz vode, prsten mu je samo skliznuo sa prsta i nestao u moru.

Prsten je stigao u idealnom trenutku

Univerzitet je potom Perigove kontakt informacije proslijedio Dejvisu koji je ubrzo kontaktirao vlasnika prstena. Morgan Perigo je zahvalio Dejvisu i ispričao mu kako je izgubio prsten, ali je podijelio još jedan nevjerovatan detalj.

„Ova priča jednostavno ne može biti bolja. Ne samo da smo prsten našli nakon 47 godina na dnu mora, našao sam ga, znate, nedjelju dana prije njegovog rođendana“, naglasio je ronilac.

Dejvis je zamotao prsten i poslao ga kao ubrzanu međunarodnu isporuku da bi stigao kod Periga pre njegovog rođendana.

„Taj prsten je bio pod vodom 47 godina, tako da sam uvjeren da se odavno oprostio od njega i zaključio da je zauvijek nestao“, rekao je Dejvis.

Ronilac Aleks Dejvis čitavo iskustvo sa prstenom vidi kao zadivljujuće i volio bi da doživi da ponovo pronađe nešto za čijim bi vlasnikom tragao.

n1

Slični članci

Back to top button